İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Sektörler
Çimento

Çimento

Türkiye, Mozambik, Fildişi Sahilleri ve Dubai’de operasyonları bulunan Limak Çimento Grubu, 12 adet çimento fabrikası, 28 adet hazır beton tesisi ve 1 adet BIMS Blok tesisi ile faaliyetlerine devam etmektedir. Dengeli büyüme fırsat arayışlarını tüm coğrafyalarda sürdürmeye devam eden Limak Çimento Grubu, bu büyüme stratejisini aynı zamanda ürün çeşitliliği ile de desteklemektedir. Limak Çimento, Türk çimento sektörü toplam varlık büyüklüğü sıralamasında birinci, kapasite sıralamasında ise ikinci sırada yer almaktadır.

Grup 2018 yılında, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) en büyük sanayi kuruluşu sıralamasında 111. ve Fortune Dergisi’nin net satış rakam sıralamasında 151. olurken, her iki değerlendirme sonucunda da, çimento sektör temsilcileri arasında birinci oldu.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de faaliyet gösteren entegre çimento fabrikaları içerisinde en düşük elektrik enerjisi tüketimine sahip olan Limak Çimento, Fildişi Sahilleri’nde faaliyete geçtiği ilk yılda, 52 firmanın katıldığı en çevreci firma sıralamasında sektör adına ilk 10’a giren tek çimento fabrikası oldu.

Limak Çimento’nun ilk yurt dışı yatırımı olan Limak Mozambik Çimento, 700.000 ton/yıl çimento üretim kapasitesi ile faaliyet göstermekte olup, “Limak Cimentos SA” adıyla markalaştı. Fabrikada kurulan mevcut üretim hattı, 1.500.000 ton/yıl kapasiteye çıkarılabilecek şekilde tasarlandı. Fabrika 2019 yılını, ülkenin en büyük 3 üreticisinden biri olarak tamamlayarak, ürün kalitesinde yakalamış olduğu tescillenmiş başarı ile bir önceki yıla göre satış rakamlarını arttırdı.

Limak Çimento, son on yılda 9 adet yenileme, kapasite artışı ve 6 adet yeni yatırım projesinde, global çimento sektörünün en son yeniliklerini ve en etkin proje finansman çözümlerini bir araya getiren tecrübeli yatırım ve finans kadrolarını bünyesinde istihdam etmektedir. Uluslararası akreditasyon belgesine sahip 3 Hazır Beton Ar&Ge merkezine sahip olup, üniversiteler ile iş birliği içinde ürün geliştirme alanında gerçekleştirilen projelere devam etmektedir.

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na uyum içerisinde faaliyetlerini sürdürmekte olan grup, Türk çimento sektöründe ilk kez Dünya Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası’nın enerji verimliliği ve temiz teknoloji fonlarıyla projeler gerçekleştirmiş ve yine Türk çimento sektöründe ilk olarak düşük NOx emisyonuna sahip kalsinatörlü döner fırınları devreye almıştır.

GOLD Belgesini almış ilk entegre çimento fabrikası unvanına sahip olan Limak Çimento Grubu, Türkiye genelinde ISO 45001 belgesine sahip ilk entegre çimento fabrikası olarak belgelendirilmiştir.

Türkiye pazarındaki daralmaya bağlı olarak, Limak Çimento Grubu’nun 2019 yılı çimento üretimi, geçen seneye göre %25, klinker üretimi ise %17 oranında azalmıştır. Bu dönemde üretilen çimentonun yaklaşık %4’ü ihracat olarak gerçekleşti. Yine 2019 yılında çimento iç satışlarda %27 düşüş yaşanırken, çimento ihracatında %34 artış, klinker ihracatında ise bir önceki yıla göre %120 artış gerçekleşti. Diğer yandan, hazır beton alanındaki faaliyetler 2019 yılında da ağırlıklı olarak franchising modeli ile sürdürüldü. 2019 yıl sonu hazır beton satış hacmi toplamda 1,9 milyon metreküp olarak gerçekleşti.

Bulunduğu pazarlarda sektörün en büyük ilk 3 oyuncusundan biri olma ilkesiyle çalışan Limak Çimento’nun 2020 hedefleri arasında, dış ticaret hacmini 1.2 milyon tona ulaştırmak ve ekonomik faaliyetlerini sürdürürken “Daha İyi Bir Dünya Vizyonu”nun gerçekleşmesi için Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na uyum çalışmalarının devamlılığını sağlamak ve sürdürülebilirlik bakışıyla çalışmaya devam etmek öncelikli olarak bulunmaktadır. 

 www.limakcement.com

X