Sektörler
İnşaat

İnşaat

1976 yılında kurulan Limak İnşaat, havalimanları, limanlar, otoyollar, barajlar, hidroelektrik santraller, arıtma tesisleri, fabrikalar, endüstriyel tesisler, gıda tesisleri, boru hatları, karma kullanımlı kompleks yapılar, otel inşaatları dahil tüm altyapı ve üstyapı projelerinde uzmanlaşarak, bugün dünyanın önde gelen inşaat şirketleri ile birlikte, (ENR) Engineering News-Record ilk 250 uluslararası inşaat şirketleri sıralamasında yer almaktadır. Şirket, teknik yetenek ve yılların kazandırdığı deneyimini, kalite, hız, yüksek teknoloji, yaratıcılık ve kurumsal sorumluluk anlayışıyla birleştirerek, stratejik öneme haiz pek çok büyük, bazıları EPC modelindeki projeyi, öngörülen tarihten önce başarıyla tamamlamıştır.

Limak İnşaat, bugüne kadar havacılık sektöründe İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı ve Mısır’da, Dünya Bankası tarafından finanse edilen Kahire Uluslararası Havalimanı Terminal II Projesi inşaası gibi uluslararası havalimanı projeleri gerçekleştirmiştir. Bir Türk müteahhitlik firması tarafından kazanılan en büyük kontrat bedeline sahip ve dünyanın en prestijli işlerinden biri olan, Kuveyt için büyük öneme haiz Kuveyt Uluslararası Havalimanı Terminal II Projesi de başlatılmıştır.

Bunlara ilave olarak yurt dışında farklı coğrafyalarda yürütülen hastane, yol, tünel, havalimanı ve HES projeleri bulunmaktadır.

Yurt içinde de bir çok alt yapı projesi yürüten Limak İnşaat, 2014 yılında ortakları ile birlikte ihalesini kazanarak sözleşmesini imzaladığı, Türkiye’nin ve dünyanın en büyük altyapı yatırımlarından olan İstanbul Yeni Havalimanı Projesi’nin inşaatına devam etmektedir. İstanbul Yeni Havalimanı, tüm fazları tamamlandığında 200 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanları arasında yer alacak olup, uluslararası normlarda, modern ve çevreci bir anlayışla havalimanı şehriyle birlikte inşaa edilmektedir. 2014 yılında yer teslimini takiben inşaatına başlanan, ülkemizin ilk yüksek hızlı tren garı Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı Projesi’nin inşaat faaliyetleri 2016 yılında tamamlanmıştır.

Şirket, enerji sektöründe birçok HES projesini tamamlamıştır. Bunlar arasında; Türkiye’de özel sektörün yaptığı en büyük hidroelektrik santral projelerinden biri olan, 280 MW kurulu gücü ile yılda 1 milyar kWh’a yakın ortalama üretim kapasitesine sahip olan Alkumru Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin inşasını, 3 yıldan kısa sürede tamamlamıştır. Artvin’de ortaklarıyla beraber üstlendiği, dünyanın üçüncü en yüksek çift eğrilikli beton kemer barajı olan Yusufeli Barajı’nın inşaası devam etmektedir. Diğer yandan, içinde bulunduğu ortaklıkça ihaleleri kazanılan ülkenin önemli projelerinden Kuzey Marmara Otoyolu inşaası ve TANAP-Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (Eskişehir-Yunanistan Bölümü) yürütülmektedir.

Limak İnşaat, sürdürülebilir bir gelecek için çalışmaya devam edecektir. En üst seviyede güvenlik, kalite ve çevre standartları performansı ile başta Afrika, Ortadoğu, Avrupa ve Balkan ülkeleri olmak üzere gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki büyük ölçekli enerji, altyapı ve üstyapı inşaat projelerini üstlenmeyi sürdürecektir.