Sektörler
Altyapı

Altyapı

Altyapı Yatırımları

 

Birçok gelişmenin yaşandığı ve finansal piyasaların hareketli olduğu 2018 yılını başarı ile tamamlayan Limak, altyapı yatırımları ile büyümeye devam etmiştir.

Havalimanı işletmeciliğinde, yurt dışında 2013 yılında yapımını tamamladığı Kosova Cumhuriyeti’nin tek uluslararası havalimanı Priştina Adem Yaşari Uluslararası Havalimanı’nda, 2018 yılında toplam 2 milyon 161 bin 874 yolcu sayısıyla bir rekora imza atmıştır. Priştina Adem Yaşari Uluslararası Havalimanı, gerek Kosova, gerekse tüm Balkan coğrafyasının havacılık sektörüne ve bu sektöre hizmet veren tüm kuruluşlara büyük değer katmaktadır. Senegal’in başkenti Dakar’da Blaise-Diagne Uluslararası Havalimanı’nın inşaatını tamamlayarak, ortağı ve Senegal Devleti ile birlikte işletmesine 2018 yılında başlamıştır. Türkiye’de, ortağı olarak yer aldığı havacılık sektörünün en önemli projesi olan İstanbul Havalimanı Projesi’nin ilk fazı 29 Ekim 2018 tarihinde tamamlanmıştır. Havalimanı, tüm fazları tamamlandığında, yılda 200 milyonun üzerinde yolcuya hizmet veren dünyanın sayılı havalimanları arasında yer alacaktır.

Tren garı işletmeciliğinde; 2016 yılında Türkiye’nin ilk ve tek hızlı tren garı projesi olarak hizmete giren Ankara Tren Garı ve Yaşam Merkezi, ulaşımda yaptığı devrimin yanı sıra, ticari anlamda da seçkin mağaza karmasına sahip bir alışveriş merkezi, business otel ve kiralanabilir ofisleriyle Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam etmiştir.

Liman işletmeciliğinde; 1 milyon TEU’luk konteyner elleçleme yatırım planını 2014 yılında tamamlayan LimakPort İskenderun Adana ve doğusundan oluşan geniş bir hinterlanda hizmet vermektedir.

Limak’ın yapım aşamasındaki yatırımlarında ise, köprü ve otoyol işletmeciliğinde; sözleşmesi 27 Temmuz 2017 tarihinde imzalanan Ufa Doğu Çıkışı Yolu’nun inşaatına devam edilmiştir. Yap - işlet - devret modeli uygulanacak olan projede şirket, ortağı ile birlikte otoyolun 25 yıl süreyle işletmeciliğini yapacaktır. Yurt içinde ise Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün devamı olarak, Kurtköy’den başlayıp Liman bağlantı yoluyla, Osmangazi Köprüsü’ne bağlanacak olan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi 4. Kısım’ın 2019 yılında tamamlanması hedeflenmektedir. Türkiye’nin en önemli altyapı projelerinden biri olarak temel atma töreni 18 Mart 2017 tarihinde yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu inşaatına ortaklarıyla devam etmektedir. Ayakları arasındaki 2023 metre açıklık ile dünyanın en uzun asma köprüsü olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün, Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te tamamlanarak açılması hedeflenmektedir.

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te başlayan; 323 bin metrekare brüt alana sahip karma kullanımlı proje kapsamında AVM, katlı otoparklar, otel, ofis ve rezidans blokları tasarlanmıştır. 2020 yılında tamamlanarak işletme aşamasına geçilecek olan projenin inşaatı devam etmektedir.

Limak altyapı yatırımlarında yeni proje imkanlarını takip etmeye ve mevcut projelerde operasyonel ve finansal verimliliği artırmaya yönelik çalışmalarına devam edecektir. Önceliği, finansal hedeflere ulaşmanın yanı sıra, 2019 yılında da, hissedarları, çalışanları ve etkileşim içinde olduğu tüm paydaşları için değer yaratmaktır.