Sektörler
Çimento
Hazır Beton Tesisleri

Hazır Beton Tesisleri

Limak Beton, gruba ait 5 hazır beton tesisi (Yenibosna, Ataköy, Güvercinlik, Balgat ve İncek) ve franchising modeli ile işletilen 17 tesis ile hizmet vermektedir.

2016 yılının ilk aylarında devreye alınacak Esenyurt Hazır Beton Tesisi ile inşaat yatırımlarının ivme kazandığı bölgede santral ağının genişletilmesi amaçlanmaktadır.

Mevcut santrallerinin yanı sıra, katma değeri yüksek, zor ve uzmanlık gerektiren inşaat projelerine kuracağı tesisler ve franchising modeli ile Limak logosu altında hazır beton üretimi gerçekleştirecek diğer santraller ile sektörde büyüyerek ülke genelinde yaygınlaşmak, şirketin önemli hedefleri arasında yer almaktadır.

Çimento Grubu’nun teknik ve pazarlama kanalı olarak gittikçe artan oranlarda katma değer sağlayan, geçmişte olduğu gibi gelecekte de hazır beton sektörünün öncü ve
önemli oyuncularından biri olması için pek çok önemli adımlar atmaktadır.

2013 yılından itibaren sektörde ilk defa uygulanmaya başlanan franchising sistemine, bünyesindeki bazı santralleri de dahil eden Limak Beton’un satış hacmi ise, 2015 yıl sonu itibarıyla 2,5 milyon metreküp seviyelerinde gerçekleşmiştir.

Hazır beton Ar-Ge çalışmaları, Türkiye Akreditasyon kurumu tarafından (TÜRKAK) TS EN ISO/IEC 17025 standardına göre akredite edilmiş İstanbul ve Ankara bölgesindeki iki laboratuvar ve Gaziantep laboratuvarı olmak üzere, toplam üç laboratuvarda sürdürülmektedir.

Özellikle ürün geliştirmede Limak çimento fabrikaları ile işbirliği içerisinde yapılan çalışmalar neticesinde, hazır beton üreticisi dökme müşterilerine yönelik yeni ürün olarak sunulan ve çok kısa sürede piyasada önemli bir yer edinen CEM PLUS+ ile benzeri ürünlerin farklı bölgelerde de pazarlanması hedeflenmektedir.

Ayrıca, grubun çimento fabrikalarının dökme çimento müşterilerine verilen teknik destek, 2015 yılında da artarak devam etmiştir. Gerek kalite ve mevzuata uyum, gerekse süreç odaklı bu destek, dökme çimento müşterileri ile Limak Çimento Grubu arasındaki bağları güçlendirmiştir.

Çimento fabrikalarındaki kapasite artışı yatırımlarının tamamlanması ve sektördeki hareketlilik ile birlikte büyük inşaat projelerinin de hızlanacağı düşüncesiyle, 2016’nın Limak Beton için verimli bir yıl olması beklenmektedir.