İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Sosyal Yatırımlar
Limak Vakfı
Türkiye’nin Mühendis Kızları

Türkiye’nin Mühendis Kızları

Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi, 2015 yılında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, UNDP Türkiye ve Milli Eğitim Bakanlığı paydaşlığında kadınların mühendislik alanında daha fazla yer almalarını sağlayarak ülkemizin ekonomik ve sosyal güçlenmesine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirildi. Bütüncül bir yaklaşımla tasarlanan proje kapsamında lise ve üniversite öğrencilerine yönelik yürütülen programların yanı sıra 3. grup faaliyet alanı olarak kurumsal hayatta kapsayıcı bir model ortaya koymanın hedeflendiği “Eşitlik Mührü Programı” uygulaması da Türkiye’de ilk kez Limak Yatırım’da 2019 yılında başlatıldı.

Türkiye’nin Mühendis Kızları, GAP İdaresi ve UNDP Türkiye ortaklığında yürütülen “Kadınların Güçlenmesi ve Sosyal Uyumun Desteklenmesi” projesi kapsamında, Temmuz 2019’da Şanlıurfa ve Gaziantep’teki Çok Amaçlı Toplum Merkezleri’nde (ÇATOM) ve Çocuk Gelişim Merkezi’nde (ÇGM) çocuklar, gençler ve kadınlar için bilgisayar programlarının kullanımından İngilizce dil bilgisine, etkili sunum tekniklerinden dijital pazarlamaya eğitimler vererek gönüllülük faaliyetlerinde bulundu. 

TMK - Lise Programı

Projenin Lise Programı kapsamında, liselerde eğitim gören öğrenciler, mühendislik mesleği ile ilgili olarak farklı etkinliklerle bilgilendiriliyor. Bu yolla kendilerini mühendisliğe yakın hissetmeleri ve meslek seçimlerinde mühendisliği daha fazla tercihleri arasına almalarını sağlamak hedefleniyor. Kız öğrencilerin mühendislik mesleğini tanımaları ve seçmeleri halinde elde edecekleri gelecek fırsatlarından haberdar olmalarını sağlayacak eğitim ve farkındalık çalışmaları yürütülüyor.

2016 yılında pilot uygulamaları Hatay’da başladı ve 2018 yılında Ankara, Antalya, Artvin, Çanakkale, Elazığ, Hatay, İstanbul, Kırklareli, Muğla ve Siirt olmak üzere 10 ilde Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı 50 lisede uygulama gerçekleştirildi. Öğrenci, öğretmen ve veli eğitim programları ile toplumsal cinsiyet eşitliği, meslek seçiminde toplumsal cinsiyet rolleri ve mühendislik mesleği konusunda farkındalıklarının artırılması hedeflendi.

2019 yılında Adana, Isparta, Diyarbakır, İzmir, Aydın, Bitlis, Ankara, Samsun, Balıkesir ve İstanbul olmak üzere 10 ili kapsayan 25 lisede, Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) iş birliğinde uygulama başlatıldı. Bu kapsamda düzenlenen “Eğitimcinin Eğitimi” toplantıları ile katılımcı öğretmenlere 4 gün boyunca, mesleki rehberlik ve kariyer gelişimi alanında eğitimler ve uygulamalar düzenlendi. Öğretmenler ayrıca, mühendislik mesleğini tanıtıcı faaliyetler aracılığıyla, öğrencilerin mühendislik mesleğini seçmeleri halinde elde edecekleri gelecek fırsatlarını tanıdı

TMK - Üniversite Programı

- Eğitimlerinin farklı aşamalarındaki 120 öğrenci
- 27 il ve 36 üniversite
- 4 yılda 66 mezun
- 6 mühendislik dalı
Bilgisayar, Çevre, Elektrik-Elektronik, Endüstri, İnşaat, Makine
- 90 öğrenciye staj desteği

Destekler

- Üniversite eğitimi süresince öğrenim bursu
- Limak Grubu ve sektördeki farklı kuruluşlarda staj imkanı
- Gönüllü kadın mühendisler aracılığıyla mentorluk ve koçluk desteği
- 21. yüzyıl becerileri olarak adlandırılan; iletişim, takım çalışması, yaratıcılık, ilişki yönetimi, karar alma gibi konularda yetkinlikler kazandırılması amacıyla PERYÖN Akademi ile birlikte geliştirilen “Mühendislikte Liderlik Sertifika Programı”na katılım imkanı
- Sertifikalı online İngilizce dil eğitimi
- İhtiyaçlar çerçevesinde, Limak Grubu ve sektördeki farklı kuruluşlarda istihdam olanağı.

Eğitimler-Etkinlikler 

- TurkishWIN Genç Kadın Kariyer Zirvesi 15-16 Mart 2019
- Tekyaz Solidworks Eğitimi 9-13 Eylül 2019

 www.turkiyeninmuhendiskizlari.com

X