Sosyal Sorumluluk
Limak Vakfı
Türkiye’nin Mühendis Kızları

Türkiye’nin Mühendis Kızları

Limak olarak, mühendislik eğitimi alan ve alacak olan kız öğrencileri, eğitimleri boyunca birçok yönden desteklemeyi hedefleyerek 2015 yılında projemizi oluşturduk. Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi, ülkemizin dört bir yanındaki kız öğrencilerin mühendislik eğitimine özendirilmesi ile başlayıp, devamında birçok destek faaliyetini de içeriyor. Haziran 2016’dan itibaren T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığıyla yürüttüğümüz proje, lise ve üniversitelere yönelik iki ayrı faaliyet grubundan oluşuyor.

Proje kapsamında liselerde eğitim gören kız öğrenciler mühendislik mesleği ile ilgili olarak farklı etkinliklerle bilgilendiriyoruz. Bu yolla kendilerini mühendisliğe yakın hissetmeleri ve meslek seçimlerinde daha fazla tercihleri arasına almalarını sağlamayı hedefliyoruz.

Üniversitelerin mühendislik fakültelerinde okuyan başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan genç kızlarımızı ise eğitim hayatları boyunca birçok yönden destekliyoruz. Bu destekler arasında; 

• Üniversite eğitimi süresince öğrenim bursu, 
• Limak ve sektördeki farklı kuruluşlarda staj imkanı, 
• Gönüllü kadın mühendislerimiz aracılığıyla mentorluk desteği, 
• Sosyal mühendislik sertifika programı, 
• Online İngilizce dil eğitimi, 
• İhtiyaçlar çerçevesinde Limak ve sektördeki farklı kuruluşlarda istihdam imkanı bulunuyor.

Gönüllü eğitim ve mentorluk programı, Limak’ta çalışan kadın mühendisler ve bu alanda öne çıkan farklı kadın mühendislerle yürütülüyor. Alanında uzman profesyoneller tarafından verilen mentor ve menti eğitimi sayesinde mentorlar, bursiyerlerle tecrübe aktarımına dayalı bir iletişim ağı içerisinde bulunuyor.

Projemizin üçüncü yılında üniversitelerde okuyan 106 öğrenciye ilişkin burs programı ve mentorluk programı devam ediyor. Liselerde eğitim gören kız öğrencilerin mühendislik mesleği ile ilgili olarak farklı etkinliklerle bilgilendirilmesi ve farkındalık yaratılması yönünde etkinliklerimizi güncel olarak 10 ilde tamamlayarak 20.000 öğrenciye ulaştık.