İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Sosyal Yatırımlar
Limak Vakfı
TEA Limak Enerji Girişimcilik Hızlandırma Programı

TEA Limak Enerji Girişimcilik Hızlandırma Programı

Limak Enerji’nin Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi iş birliğiyle 2017 yılında hayata geçirdiği “Türkiye’nin Enerji Akademisi” hem mühendislik öğrencilerine enerji sektörü alanında iş fırsatları sunarak genç işsizliğine karşı bir çözüm üretmekte, hem de enerji sektörünün üretim, dağıtım ve pazarlama ihtiyacına uygun kalifiye iş gücünün yetiştirilmesi konusunda üniversite-iş dünyası iş birliğine örnek oluşturmaktadır.

Türkiye’nin Enerji Akademisi’ne, devlet üniversitelerinin elektrik, elektrik-elektronik, makine, inşaat, endüstri, enerji sistemleri, maden, petrol, jeoloji, meteoroloji ve işletme mühendislik bölümlerinden öğrenciler başvuru yapabilmektedir. Mülakat aşamalarını geçerek seçilen 100 başarılı 3. ve 4. sınıf üniversite öğrencisi, Türkiye’nin Enerji Akademisi’nde uluslararası geçerliliği olan sertifikalı online eğitim programına katılmaktadır.  

Bir kısmı enerji sektöründe yer bulunan 200 mühendislik öğrencisi programdan faydalanarak sertifika almaya hak kazandı. 

100 enerji girişimi başvuru yaptı
 
Programın ilk döneminde/yılında; enerji üretimi, enerji tesislerinin işletmesi, elektrik dağıtım, satış ve ticaret, akıllı şebekeler, elektrik depolama, geri kazanım ve geri dönüşüm, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarına yönelik yenilikçi iş fikirleri ve çözümleri olanlar, enerji sektöründe kullanılabilecek büyük veri, yapay zeka, blockchain, siber güvenlik, yazılım ve çözümleri olan girişimci adayları, girişimciler, erken aşamadaki startup ve şirketler için açılan çağrıya 100 enerji girişimi başvuru yaptı. 

Başvurular içerisinde ön değerlendirme ve elemelerin ardından projelerini sunan 31 girişimden 10’u programa dahil oldu. Türkiye’nin farklı şehirlerinden seçilen 10 girişim için mevcut durum tespiti ve ihtiyaç analizi çalışması yapılarak, takımların ihtiyaçlarına özel uygulamalı eğitim ve mentorluk programları oluşturuldu.
2019 Nisan ayında başlatılan hızlandırma kampları ve mentorluk süreci boyunca girişimler; 75 saat uygulamalı eğitim alırken, 120 saat mentorluk seansı gerçekleştirildi. Her bir girişim, Limak Enerji yöneticileri ile eşleştirilerek sektörel ve iş fonksiyonları bazında mentorluk seanslarına devam ederken, program boyunca iş geliştirme mentorluğu ve dikey alanlarda mentorluk desteği de sağlandı.
 
Programa dahil olan girişimlerden Bren, Blink ve Demircioğlu pilot uygulamalarını Limak Enerji sahalarında gerçekleştirirken, Loggma ise Limak Enerji’nin Güneş Enerjisi Santrali projelerinde iş birliği fırsatı elde etti. 

TEA Limak Enerji Girişimcilik Hızlandırma Programı Demo Günü etkinliği 10 başarılı girişimin sunumlarıyla 17 Aralık 2019’da gerçekleştirildi. Girişimciler bu etkinlikte yatırımcılara, melek yatırımcılara ve ekosistemdeki katılımcılara projelerini tanıtma fırsatı buldular. 
 

www.turkiyeninenerjiakademisi.com

 
X