Sosyal Yatırımlar
Limak Vakfı

Limak Vakfı

Limak Şirketler Grubu’nun yıllardır yürüttüğü tüm sosyal yatırımlarını ve yardım projelerini tek bir çatı altında toplamak, daha kurumsal ve etkili olarak devamını sağlamak adına, 2016 yılında Limak Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı kuruldu.

Vakfın eğitim alanındaki en önemli projelerinden biri, kadınların mühendislik alanında daha fazla var olmasını desteklemek üzere, kapsamlı ve uzun vadeli bir sosyal sorumluluk projesi olarak 2015 yılında başlatılan, Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi’dir. Bu projeyle; içimizdeki mühendisleri ortaya çıkarmak, kızlarımızın bu alanda daha fazla yer almalarını sağlamak ve Türkiye’nin parlak geleceğine yatırım yapmak amacıyla mühendislik eğitimi alan ve alacak olan kız öğrenciler, eğitimleri boyunca birçok yönden desteklenmektedir. Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi, ülkemizin dört bir yanındaki kız öğrencilerin mühendislik eğitimine özendirilmesi ile başlayıp, devamında birçok destek faaliyetini içeren bir projedir.

Mühendisliği okul öncesi dönemdeki çocuklara sevdirebilmek, özel olarak tasarlanan oyunlarla mühendisliğin hayatın her alanında desteklenen, aileler ve okul öncesi çocuklarına anlatabilmek için 2017 yılında “Evin Küçük Mühendisleri” projesi de hayata geçirilmiştir.

Limak Vakfı tarafından 2016 yılında başlatılan Gülseren Özdemir Üstün Başarı Bursu Programı ile de maddi imkansızlıklar içinde başarı ile okuyan ortaöğretimdeki gençlerin eğitimine ve gelişimine katkı sağlanması hedeflenmektedir. Eğitim alanında desteklediğimiz diğer bir proje, Boğaziçi Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) öğretim üyeleri ve öğrencileri arasında ortak araştırma projeleri yapılması hedefiyle oluşturulan MISTI (MIT Science and Technology Initiatives) - Boğaziçi Uluslararası Araştırma, Eğitim ve Destek Programı’dır. Üç yıl süreyle mali destek verilecek olan projeyle, Türkiye’nin araştırma altyapısına katkı sağlamak ve yeni projelerin oluşmasında öncü olmak amaçlanmaktadır. Yine 2016 yılında vakıf bünyesinde başlatılan bir proje olan Limak Sohbetleri ile akademisyen, yazar, sanatçılardan oluşan konuşmacıların ağırlandığı bir platform aracılığıyla toplumun eğitim alanında gelişimine katkı sağlanması hedeflenmektedir.

Kültür - sanat alanında ise, 2017 yılında, genel sanat yönetmenliğini dünyaca ünlü tenor Murat Karahan’ın yaptığı Limak Filarmoni Orkestrası kurulmuştur. Türkiye’nin önde gelen şeflerinden Rengim Gökmen yönetimindeki orkestranın ilk performansında, Zeki Müren’in zamansız şarkılarına yer verilmiştir.

Limak Vakfı’nın amacı, hızla küreselleşen günümüz dünyasında, toplumumuzun genç ve dinamik potansiyelini nitelikli insan gücüne dönüştürerek, sahip olduğu üstünlüğü çok daha büyük ve belirleyici bir güç haline getirebileceği gerçeğine dayanmaktadır. Vakıf, faaliyetlerini bu amacı gerçekleştirmek için en değerli yatırımın insana yapılacak yatırım olduğu bilinciyle ve “gençlik, gelecektir” anlayışıyla eğitim odaklı; güçlü, çağdaş, saygın bir toplumun evrensel değerlere saygılı, sosyal ve ekonomik sorunların çözümüne katkıda bulunacak nesiller yetiştirmek üzerine inşa etmektedir.

Ödüller

Limak Vakfı

2018- Stevie Ödülleri Altın Stevie Yılın Yöneticisi - Sivil Toplum - Ebru Özdemir

Gülseren Özdemir Özel Eğitim Uygulama Okulu

2018- European Property Awards (Avrupa Gayrimenkul Ödülleri) En İyi Kamu Hizmet Binası

Türkiye’nin Mühendis Kızları

2018- IPRA Altın Ödülü - Kurumsal Sorumluluk

Stevie Ödülleri Gümüş Stevie- Yılın En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı - Avrupa

Stevie Ödülleri Gümüş Stevie- Yılın En İyi İletişim ve Halkla İlişkiler Kampanyası Kamu Hizmeti

Stevie Ödülleri Gümüş Stevie- Yılın En İyi İletişim ve Halkla İlişkiler Kampanyası Küresel Sorunlar

 2016- Özel Sektör Gönüllüleri Derneği - Gönülden Ödüller 

www.limakvakfi.org