Sosyal Sorumluluk
Kurumsal Sorumluluk
Eğitim

Eğitim

Türkiye’nin Mühendis Kızları

Limak olarak, mühendislik eğitimi alan ve alacak olan kız öğrencileri, eğitimleri boyunca birçok yönden desteklemeyi hedefleyerek projemizi oluşturduk. Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi, ülkemizin dört bir yanındaki kız öğrencilerin mühendislik eğitimine özendirilmesi ile başlayıp, devamında birçok destek faaliyetini de içeriyor. Projemiz, lise ve üniversitelere yönelik iki ayrı faaliyet grubundan oluşuyor.

Proje kapsamında fen ve Anadolu liselerinde eğitim gören kız öğrenciler mühendislik mesleği ile ilgili olarak farklı etkinliklerle bilgilendiriyoruz. Bu yolla kendilerini mühendisliğe yakın hissetmeleri ve meslek seçimlerinde daha fazla tercihleri arasına almalarını sağlamayı hedefliyoruz.

Üniversitelerin mühendislik fakültelerinde okuyan başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan genç kızlarımızı ise eğitim hayatları boyunca birçok yönden destekliyoruz. Bu destekler arasında;
• Üniversite eğitimi süresince öğrenim bursu,
• Limak ve sektördeki farklı kuruluşlarda staj imkanı,
• Gönüllü kadın mühendislerimiz aracılığıyla mentorluk desteği,
• Sosyal mühendislik sertifika programı,
• İhtiyaçlar çerçevesinde Limak ve sektördeki farklı kuruluşlarda istihdam imkanı bulunuyor.

Gönüllü eğitim ve mentorluk programı, Limak’ta çalışan kadın mühendisler ve bu alanda öne çıkan farklı kadın mühendislerle yürütülüyor. Özel Sektör Gönüllüler Derneği ile işbirliği sayesinde, alanında uzman profesyoneller tarafından verilen eğitim ile mentorlar, bursiyerlerle tecrübe aktarımına dayalı bir iletişim ağı içerisinde bulunuyor.

Mentorluk 5 modülden oluşuyor. Modüllerin başlıkları;
• Gönüllülük nedir, gönüllülüğün bize kazandırdıkları, gönüllülük örnekleri
• Kurumsal gönüllülük,
• Dünyada ve Türkiye’den örnekler
• Gençlerle yapılan gönüllülük çalışmaları
• Gençlere mentorluk ile ilgili çalışmalar
• Workshop ve uygulama örnekleri
Projemizin ilk yılında 40 öğrenciye ilişkin burs programı ve mentorluk programını başlattık. 2016 yılı içerisinde, fen ve Anadolu liselerinde eğitim gören kız öğrencilerin mühendislik mesleği ile ilgili olarak farklı etkinliklerle bilgilendirilmesi yönünde etkinliklerimize başlayacağız.

LimakASI, bir yılda 14 ödül kazandı

Limak’ın havalimanı işletmesini yaptığı Kosova’da, genç ve yetenekli iş gücüne yeni kariyer fırsatları sunmak için, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi ve Priştina Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçirdiği Limak Havalimanı Hizmetleri Enstitüsü (Limak Airport Services Institute - LimakASI) projesi dünyanın en prestijli PR ödülleri arasında gösterilen IPRA Golden World Award’ı almaya hak kazandı.

2014 yılında başlatılan program, işsizliğin çok yoğun olduğu Kosova’da gençler için umut yarattı ve örnek oluşturdu. Priştina Üniversitesi’nin hukuktan mühendislik fakültelerine kadar farklı bölümlerde okuyan son sınıf öğrencisi 30 adayın iki aşamalı sınav ve mülakatla kabul edildiği programda, öğrenciler 6 ay süren teorik ve uygulamalı eğitimin ardından 3 aylık staj yaptılar. Eğitim programını tamamlayanlar, Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı’nın yanı sıra, 70 ülkedeki yüzden fazla havalimanında ve ilgili sektör kuruluşlarında çalışmalarına imkan sağlayan BTEC sertifikalarına da sahip oldular. LimakASI’de havalimanı işletmeciliğinden, yer hizmetlerine kadar alanlarda eğitim alan öğrencilerin arasından başarılı olanlar, Priştina Uluslararası Adem Yaşari Havalimanı’nda çalışma imkanına da sahip oldu.

LimakASI son olarak dünyanın en eski sivil havacılık okullarından birisi olan Fransa’nın Toulouse kentindeki ENAC ile de işbirliği için bir mutabakat zaptı imzalamıştı. Proje; 2015 yılında IPRA Golden World Award’ün yanı sıra 3 dalda Stevie, 4 dalda Green Apple, 4 dalda International CSR Excellence Awards, Hermes Creative Awards ve Communitas Awards olmak üzere toplamda 14 ödülün sahibi oldu.

KEDS Academy ikinci mezunlarını verdi

Kosova’da elektrik dağıtım faaliyetlerini yürüten Limak ve Çalık ortaklığındaki Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi (KEDS) tarafından, Kosova’daki işsizlik sorununun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla kurulan KEDS Akademi ikinci mezunlarını verdi.

Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi ve Priştina Üniversitesi’nin iş birliği ile hayata geçirilen KEDS
Akademi’de aldıkları eğitim sonrasında başarılı olan öğrenciler, Avrupa Birliği’nde de geçerli BTEC sertifikasına sahip oldular. KEDS Akademi’de hem teorik hem de pratik olmak üzere yaklaşık 9 ay süren eğitimlerde başarılı olan öğrencilere iş imkanı da sağlanıyor. Eğitim kapsamında öğrenciler Limak şirketlerini de ziyaret ederek saha uygulamaları konusunda bilgilendiriliyor. Uygulamalı eğitim sayesinde 20’si üniversite, 30’u elektrik teknik lisesi olmak üzere her yıl yaklaşık 50 öğrenci alanıyla ilgili hem teorik hem de uygulamalı eğitim alıyor.

2014 yılında Stevie İş Ödülleri’nden 4 ödülle birden dönen KEDS Academy, European Excellence Awards 2015 ve Ethical Corporation Responsible Business Awards 2015’te de kısa listede yer aldı. PR News’ CSR Awards’te ise Social Good kategorisinde ödüle layık görüldü.

FIRST® LEGO® League (FLL)

Dünya çapında 70 ülkeden 9-16 yaş arasında 20 binden fazla takımın katıldığı FIRST® LEGO® League (FLL) turnuvaları, Türkiye’de “Bilim Kahramanları Buluşuyor” adıyla yapılıyor. Bu yıl 10’uncusu düzenlenecek olan etkinlikte Bilim Kahramanları, “Doğanın Gücü” temasıyla afetlere hazırlanma konusunda yenilikçi çözümler üretecekler.Ulusal turnuvada şampiyon olan takım, ABD’de yapılacak FLL World Festival turnuvasında Türkiye’yi temsil etme hakkı elde edecek. Biz de Limak olarak, 2013 yılı içerisinde kurduğumuz, çalışanlarımızın çocuklarından oluşan takımımızla yıl boyunca turnuvalara yönelik çalışmalarımızı devam ettirdik.

“Elektriğin Geleceği, Geleceğin Profesyonelleri”

Sosyal sorumluluk projesi “Elektriğin Geleceği, Geleceğin Profesyonelleri” kapsamında, geleceğin elektrik piyasası profesyonellerinin yetiştirilmesine destek olmak amacıyla üniversitelerde eğitimler ve seminerler düzenleniyor. 4 haftalık eğitimin sonunda, eğitimi başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifikaları sunuluyor.

Siirt Eğitim Merkezi

Siirt il merkezinde, 14 bin metrekare alan üzerine, 80 derslikli lise, 630 kişilik kız yurdu, bin kişilik konferans salonu ve kapalı spor salonunu içeren Türkiye’nin en büyük eğitim merkezi hizmete girdi.

Demokrasilerde Kadın İzleri

Kadın örgütlerinin taleplerini ve yasalar konusunda ihtiyaç duydukları düzenlemeleri parlamentoya nasıl iletebilecekleri konusunda aracılık etmek üzere bir projeyi Uçan Süpürge hayata geçirdi. 17 kentte uygulanan “Demokraside Kadın İzleri” projesinde, parlamenterler, kadın örgütleri ve yerel yöneticiler bir araya gelerek yereldeki kadın örgütlerinin ihtiyaçları doğrultusunda yasal süreçlere katılımları için bir politik gündem oluşturmaya çalıştı. Her yöre, proje sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılacak final toplantısında yasa tasarısı önerilerini sunacak şekilde çalıştı ve böylece katılımcı demokrasi örneklerini Ankara’ya taşımayı hedefledi.

Proje kapsamında 9-01 Ekim 2010 tarihlerinde Ankara’da yapılan Atölye çalışmalarına Limak Ambassadore Hotel ev sahipliği yaptı.

Burslu öğrenciler yararına etkinlikler

• Erol Erdinç - Leyla Çolakoğlu Konseri 13.06.2009
• Venedik’te Bir Gece Ankara Devlet Opera ve Balesi 15.05.2009
• Frantisek Brikcius - Anna Brikciusova Çello İkilisi 20.04.2009
• Yeşim Gökalp Konseri 17.03.2009
• Yıldırım Mayruk 2008 Koleksiyonu 14.05.2008

Hatay Kitap Kampanyası

Limak İnşaat, Hatay’daki tüm ilköğretim ve lise öğrencilerine yaşlarına uygun birer kitap ve okullara Milli Eğitim Bakanlığı’nın tavsiye ettiği 100 Temel Eserden oluşan kitap seti hediye etti.

Limak Anaokulu

Limak Kurtalan’da Albayrak İlköğretim Okulu içerisinde 2 derslikli ve 40 öğrenci kapasiteli bir anaokulu yaptırdı. Limak Anaokulu Ekim 2011’de faaliyete geçti.

Bu Gençlikte İş Var

TÜSİAD’ın genç girişimcileri teşvik etmek amacıyla yürüttüğü “Bu Gençlikte İş Var” projesi sonuçlandı. Birinciliği, Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir’in mentorluğunu yaptığı “Ağır Metal Çöpçüleri” projesiyle ODTÜ Biyoloji Bölümü öğrencileri Beliz Bediz ve Yunus Can Esmeroğlu kazandı. TÜSİAD ve Limak Holding; 48 üniversiteden 154 projenin katıldığı etkinlikte projeleri ödül alan öğrencilerin başarılarını Limak Ambassadore Hotel’de verdikleri kokteyl ve akşam yemeğiyle kutladı.

Anıttepe Kapalı Yüzme Havuzu

Ankara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne ait Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzunun yanında bulunan açık havuzun üstü kapatılarak yıl boyu kullanılacak hale getirilmiştir. Tasarım ve üretimde hafif önüretimli yapılarla ilgili uluslararası standartlara uyulmuş olup, sıcak daldırma galvanizli çelik aksam üzeri iki taraşı kaplamalı polyester plastik dokumadan yapılmış malzeme ile örtülmüştür. Taşıyıcı sistemi etkileyen kar, rüzgar ve deprem yüklerinin dağılımları TS 498, TS 500’den yararlanılarak yapılmıştır. Yapı beton kaide üzerine kurulmuş olup gerektiğinde sökülerek başka yere tekrar kurulabilir özelliktedir. Yan cephe yazın havalandırma sağlamak amacıyla toplanabilir branda kaplamadır. Projelendirme ve uygulama çok kısa sürede tamamlanarak İl Müdürlüğüne teslim edilmiş, böylelikle Ankara’nın önemli bir ihtiyacına yanıt verilmiştir.

Baklan Limak Hüsamettin Tuyji Çok Programlı Lisesi Denizli

1987-1988 öğretim yılında açılan lise, 14 Eylül 2001 tarihinde Limak tarafından yaptırılarak Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilen yeni binasında eğitim ve öğretime başlamıştır. Çok programlı okulda, Lise, Ticaret Lisesi ve İmam Hatip Lisesi olmak üzere üç bölüm bulunmakta ve karma eğitim yapılmaktadır. Lisede, 19 kadrolu öğretmen ve bir idareci çalışmakta ve 132 öğrenci eğitim almaktadır.

Belek Limak İlköğretim Okulu

Belek Limak İlköğretim Okulu; 16 Derslik, 2 Laboratuvar, 1 Bilgisayar Odası, 1 Anasınıfı, 1 Kütüphane, 1 Spor Odası, 1 Müdür Odası, 1 Öğretmenler Odası ve Hizmetliler Odası olmak üzere 6 ayda tamamlanarak 2002-2003 yılında Milli Eğitime armağan edilmiştir.

Limak-Türker İlköğretim Okulu

İstanbul’un hızlı gelişen bölgesi Esenyurt Kıraç’ta Limak ve Türkerler’in Milli Eğitim Bakanlığı’na bağış olarak inşaa ettiği Limak-Türker İlköğretim Okulu İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı toplu açılış töreni ile hizmete girdi. Yapımına 2006 yılında başlanan 5 bin 250 m2 lik kapalı alana sahip okul 2008 yılında tamamlandı. Öğrencilerin en iyi şekilde eğitim alması için tasarlanan ilköğretim okulunda, 16 adet derslik, fen laboratuvarı kütüphane, bilgisayar dersliği gibi bölümler bulunuyor.

Limak Kurtalan Çimento Kız Öğrenci Yurdu

Bulunduğu Siirt bölgesindeki her türlü sosyal projeye destek veren Limak Kurtalan Çimento bölgenin en önemli ihtiyaçlarından biri olan kız öğrenci yurdu sorununun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla karar almış ve temelinden tesisatına, yatağından sırasına kadar tüm mefruşatıyla 100 yataklı kız yurdunu altı ayda tamamlayarak "Limak Kurtalan Çimento Kız Öğrenci Yurdu" ismiyle 2006 yılında, kız öğrencilerimize armağan etmiştir.

Afyon Şuhut Limak Kız Meslek Lisesi ve Ana Okulu

12 bin metrekare açık, 5 bin 212 metrekare kapalı kullanım alanına sahip olan Şuhut Meslek Lisesi, 2010-2011 eğitim döneminde öğrenime açıldı. 480 öğrenci kapasiteli 16 dersliği barındıran lisede bilgisayar ve fen laboratuarları, iş teknik atölyesi, spor salonu, resim ve müzik derslikleri, iki adet faaliyet ve oyun odası, kütüphane, revir, basketbol-voleybol sahası, engelli asansörü gibi birimler bulunuyor. Ayrıca lise binasına ek olarak 75 öğrenci kapasiteli bir uygulama anaokulunu da bünyesinde bulunduruyor.