Basın
Basında Limak
2015
YHT Garı’nın yüzde 80’i tamam

YHT Garı’nın yüzde 80’i tamam

Milliyet Ankara / 13.12.2015
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, "Toplamda 235 milyon dolara mal olan Ankara YHT Garı’nın, bugün itibarıyla yüzde 80’ini tamamlamış bulunuyoruz" dedi

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, toplamda 235 milyon dolara mal olan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nın (YHT) bugün itibarıyla yüzde 80’ini tamamladıklarını söyledi.

Özdemir, Ankara YHT Garı’nın tanıtım toplantısında, mayıs ayında açılışını planladıkları söz konusu garı sadece bir ulaşım istasyonu olarak değil; alışveriş, konaklama, toplantı merkezi ve şehrin en orta yerinde bulunan buluşma noktası olarak planladıklarını kaydetti.

Otel de olacak
Yap-işlet-devret projesi olan Ankara YHT Garı ihalesini 2013’te Cengiz-Kolin-Limak olarak 19 yıl 7 ay işletme süresi teklif ederek aldıklarını anımsatan Özdemir, toplamda 235 milyon dolara mal olan projenin bugün itibarıyla yüzde 80’ini tamamlamış bulunduklarını dile getirdi.

Özdemir, yaptıkları 235 milyon dolarlık yatırımın 170 milyon dolarlık kısmını Denizbank’tan 15 yıl vadeli kredi olarak kullandıklarını anlatarak, diğer kısmını da öz kaynakları ile karşıladıklarını ifade etti.

Günde yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret edeceği tren garında 140 odalı otel, 185 perakende alanı ve 2 bin 500 araçlık bir kapalı otopark olacağı bilgisini veren Özdemir, şu anda Ankara, Eskişehir Konya ve istanbul yüksek hızlı tren seferlerinin yapıldığını, 2016’da bunlara Bursa, İzmir ve Sivas yüksek hızlı tren bağlantılarının da ekleneceğinin altını çizdi.

Özdemir, takip eden yıllarda ise Antalya, Adana, Erzincan ve Kars bağlantılarının da açılmasının planlandığına işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye şu anda yüksek hızlı tren demir yolu hattı uzunluğu bakımından, ki bu bin 213 kilometredir, dünyada dev birçok ülkeyi geride bırakarak, Avrupa’da altıncı, dünyada ise sekizinci sırada yer almaktadır. Ankara bu anlamda hızlı trenle seyahat konusunda çok önemli bir kesişim noktası olacaktır."

Özdemir, Ankara YHT Garı’nın bürokrasi ve iş dünyasının da yeni buluşma noktası olacağını belirterek, "Kiralanabilir ofisler, Ankara’ya sıkça gelen iş dünyasının işlerini de kolaylaştıracak" dedi.

4 bin metrekareye varan toplantı odaları sayesinde istanbul’dan bir iş adamının birkaç saat öncesinden yola çıkarak hızlı trenle Ankara’ya gelip toplantısını yaptıktan sonra kolaylıkla İstanbul’a dönebileceğini vurgulayan Özdemir, toplantıların birkaç güne yayılması durumunda ise 140 odalı 4 yıldızlı otelde konaklayabileceğini söyledi.

Özdemir, gar bünyesinde VIP ve CİP salonlarının da bulunacağına işaret ederek, 25 bin metrekareye varan yaşam alanı sayesinde katılımcıların kaliteli vakit geçireceğini dile getirdi.

Toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özdemir, ofisler, mağazalar ve yeme-içme mekanlarını kiralama konusunda çalışmaların yapıldığını aktardı.

Ankara YHT Garı’nda yer alan oteli tamamen kendilerinin döşeyeceğini belirten Özdemir, oteli işleteceklerini ama uygun bir teklif olursa bir zincire kiralamayı da düşünebileceklerini, zincirlerle bu tür görüşmelerin devam ettiğini anlattı.