Basın
Basında Limak
2015
’Yeni Afrika’nın temellerini Türkler atacak

’Yeni Afrika’nın temellerini Türkler atacak

Akşam / 02.10.2015
Mozambik ve Fildişi’nde iki yeni çimento yatırımı için kolları sıvayan Limak, iki tesis için ilk etapta 100 milyon dolara yakın yatırım planlıyor. Bu rakam önümüzdeki yıllarda 250 milyon dolara kadar çıkabilecek.

YAKIN geçmişte darbeler, katliamlar ve yoksullukla anılan Afrika kıtası bugün büyük bir değişim içinde. Tabii birçok ülkede yukarıda bahsettiğimiz sorunlar sürüyle fakat Afrika aynı zamanda dünyada en fazla gelecek vadeden bölgelerin başında geliyor.

YILDA 93 MİLYAR DOLAR YATIRIM
Son yıllarda kıta ülkeleri büyük yatırımlar yapmış olsa da hâlâ gidilecek çok yol var. Dünya Bankası’nın son raporuna göre kıtada her yıl ortalama 93 milyar dolarlık altyapı harcaması yapılması gerekiyor. Bunun için de birçok ülke ve şirket şimdiden bölgedeki yerini hazırlamış bile... Bunlardan biri de Limak Holding. IPRA ödülleri için gittiğimiz Güney Afrika ziyaretimiz kapsamında, şirketin Mozambik’teki yeni çimento yatırımını inceleme fırsatını da bulduk. Mozambik tam bir Afrika ülkesi. Ülkedeki yoksulluk her yerde kendisini belli ediyor fakat bununla birlikte inanılmaz bir potansiyel de barındırıyor.

YÜZDE 7.5 BÜYÜYOR
Ülkenin son 10 yıldaki ekonomik büyümesi ortalama yüzde 7.5 civarında. Ülke adeta baştan inşa ediyor. Kuzeyde yeni keşfedilen doğalgaz yatakları da bu dönüşümün finansörü olacak gibi. Limak’ın ülkedeki yatırımı da bu yüzden çok önemli.

150 milyon dolar daha yatırım yolda
Mozambik’e toplam 38.3 milyon dolarlık yatırım planlayan Limak, ilk etapta çimento paketleme ve öğütme tesisi olarak kurulacak projeyi daha sonra entegre bir yapıya kavuşturulması planlanıyor. Bunun için de ekstra 150 milyon dolarlık bir yatırım öngörülüyor,

ÖNCE İÇ PAZAR SONRA İHRACAT
İlk etapta üretilen çimento Mozambik pazarı için kullanılacak fakat daha sonra ürünler çevre ülkelere ihraç edilecek. Fildişi Sahilleri’ndeki projenin yatırım tutarı ise 55 milyon dolar. Tesisin temelinin kasım ayında atılması ve 2016 sonuna doğru açılması planlanıyor.

Birkaç yıl sonrası çok geç olabilir
MAPUTO ziyaretimiz kapsamında Türkiye’nin Mozambik Büyükelçisi Aylin Taşhan’la da sohbet etme şansını yakaladık. Ülkedeki potansiyelin önemine dikkat çeken Büyükelçi Taşhan, şirketlerin elini çabuk tutması gerektiğini söyledi ve ekledi: Burası adete yeniden inşa ediliyor. Elektrikçiden, pastane ve markete kadar herşeye ihtiyaçları var. Büyük teşvikler de veriyorlar. Türk firmaları acele etsin. Herkes ülkedeki yerini alıyor. Birkaç yıl sonrası çok geç olabilir.

2016’da devreye girecek
LİMAK Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız da bölgedeki potansiyele vurgu yaparken çimento üretiminde global bir oyuncu olmayı hedeflediklerini belirtti: "Afrika bizim istediğimiz bir pazar. Şu anda bölgenin en fazla potansiyel taşıyan ülkelerinden Mozambik ve Fildişi Sahillerinde iki çimento fabrikası yatırımına başladık. Bunları 2016da devreye alacağız."

Cirosu 3 milyar dolar
SERDAR Bacaksızla grubun faaliyetleri hakkında da sohbet ettik. 2013’te 3 milyar dolara yakın bir ciro yaptıklarını belirten Bacaksız, "2016da yeni havalimanı inşaatı için ayırdığımız bütçe hariç, yurtiçi ve yurtdışında 450500 milyon dolarlık bir yatırım öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

İşsizliğe çare olup 14 ödül kazandı
2010 yılından bu yana Fransız Aeroport de Lyon ortaklığıyla Priştine Adem Jashari Havalimam’nın işletmesini üstlenen Limak Kosova International Airport JSC Konsorsiyumu, ödüllerine bir yenisini daha ekledi. Johannesburg’da düzenlenen IPRA ödüllerinde Kurumsal Sosyal Sorumluluk kategorisinde birinci olan şirket, bugüne kadar kazandığı ödül sayısını da 14’e çıkardı. Genç işsizliğin yüzde 50 seviyesinde olduğu ülkede, gençlere istihdam yaratan projesiyle bu ödüle layık görülen şirketin, Boğaziçi ve Priştine Üniversiteleri ortaklığıyla hayata geçirdiği proje kapsamında öğrenciler, 6 ay süren eğitimlerinin ardından 70 ülkedeki 110 havalimanında geçerli olan eğitim sertifikasının da sahibi oldu. Dr. Aylin Löle’nin danışmanlığında gerçekleştirilen program kapsamında eğitim verilen 30 öğrenciden 25’i de bugün şirket bünyesinde çalışmaya başladı.

THY’DEN SEFERLER  
TÜRK Hava Yolları da Mozambik’in öneminin farkında. Şirket, 28 Ekim’de Maputo’ya direkt uçuşları başlatmayı planlıyor.