Basın
Basında Limak
2015
’Türkler yapmış’ dedirteceğiz

’Türkler yapmış’ dedirteceğiz

Sabah / 05.10.2015
Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız,"3. Havalimanı eleştirileri bizim şevkimizi kırmıyor. Aksine projeyi eksiksiz tamamlayıp en güzel cevabı vermek istiyoruz. Amacımız, Türkler yapmış’ dedirtmek" dedi

İstanbul’da yapımı devam eden 13’üncü Havalimanı’nda çalışmalar son sürat devam ediyor.
Günde 1 milyon metreküp toprak çıkarımının yapıldığı ve anlamlandığında dünyanın en yüksek yolcu kapasitesine sahip olması beklenen yeni havalimanına iliştin eleştirilere cevap Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Bacaksız’dan geldi. Bacaksız, böyesine büyük bir projeye yapılan eleştirileri normal karşıladıklarını belirterek, "Eleştiriler şevkimizi kırılıyor. Aksine projeyi bir an evvel eksiksiz bitirerek en güzel cevabı vermek istiyoruz. Eskiden ’Japonlar yapmış’ derdik. Şimdi bizim de anacımız ’Türkler yapmış’ dedirtnek" diye konuştu.

ÇÖPÜ BELEDİYE TAŞIYACAK
Serdar Bacaksız, havalimanının yakınında yer alan çöp atım ve geri dönüşüm alanının bölgeden taşmınasıyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle görüşme halinde olduklarını söyledi. Bacaksız, aynı zamanda çöplerin toplandığı alanın martılar için çekim merkezi olduğuna dikkat çekerek, "Kuşlar burası taşınsa da bir süre daha aynı yere gelmeye devam edebiliyorlar. O nedenle bu alışkanlıklarını kaybetmeleri için daha proje inşaatı devam ederken biz atık merkezinin taşınması konusunda belediyeyle görüşmeleri hızla yürütmeye başladık" dedi.

FİNANSMAN PAKETİ TAMAMLANDI
Projenin ilk etabının 4.6 milyar euroluk finansman paketinin tamamlandığını kaydeden Serdar Bacaksız, şu aıı sözleşmelerdeki son düzeltmeler üzerinde çalışıldığını söyledi. Finansman paketine 3’ü kamu; Ziraat, Halk ve Vakıfbank, 3’ü de özel; Denizbank, Finansbank ve Garanti olmak üzere 6 bankanın katıldığını hatırlatan Bacaksız, "Finansmana hiç yabancı banka katılmadı gibi yorumlar geliyor. Buna tam olarak katılmıyorum. Çünkü Denizbank’ın da, Finansbank’ın ve Garanti’nin de hakim ortakları yabancı bankalar. Bu bankaları sadece yerli banka olarak tanımlamak doğru değil" dedi.

YAPI KREDİ TÜRK HUKUKU İSTEMEDİ
Yapı Kredi Bankası’nm finansman paketinden çıkışma da açıklık getiren Bacaksız, sözleşmede yer alan, ’anlaşmazlık olması durumunda Türk hukuku geçerli olacak’ ifadesi nedeniyle Yapı Kredi’nin pakette yer almak istemediğini kaydetti. Bacaksız, "Sözleşme bütünüyle Türk hukukuna göre düzenleniyor. Büyüklerimiz de öyle uygun gördü. Sonuçta projenin sahibi kamu" dedi.

20 günde bir Alkumru Barajı
SERDAR Bacaksız, şu anda günde 1 milyon metreküp toprak çıkarıldığının altını çizerek, "Bizim Limak olarak yaptığımız en büyük toprak işi Alkumru barajıydı. 20 milyon metreküp toprak işi olmuştu. Şimdi bunu 20 günde burada yapıyoruz. Bin 300 parça çok büyük kapasiteli iş makinesi aynı anda çalışıyor. 3 bin 500 personel var. 10 bini geçecek. İlk etap işletmeye geçince 100 binin üzerinde istihdam sağlanacak" dedi.

Kuveyt Havalimanı da Limak’a emanet
KUVEYT Merkezi İhale Komisyonu, geçtiğimiz günlerde Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesinde Limak İnşaat’ın verdiği 4.34 milyar dolarlık teklifi onayladığını açıkladı. Limak İnşaat’ın kazandığı bu ihale, Türk müteahhitlerin yurtdışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliğini taşıyor. Bacaksız, projenin mimari dizaynının Foster&Partners tarafından yapılacağını açıkladı.