Basın
Basında Limak
2015
Tek kalemde 4.3 milyar $’lık dev ihale Türk şirketin oldu

Tek kalemde 4.3 milyar $’lık dev ihale Türk şirketin oldu

Star/ 19.08.2015
Limak inşaat, Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesini 4.34 milyar dolarlık teklifle kazandı. 3. Havalimanı’nı yapan konsorsiyumda da yer alan Limak, böylece tek pakette bir Türk şirketinin kazandığı en büyük ihaleye imza attı.

LİMAK İnşaat, Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesini 4.34 milyar dolarlık teklifle kazandı. Limak İnşaat’m kazandığı bu ihale, Türk müteahhitlerin yurt dışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliğini taşıyor.
Uzun zamandır takipte Limak İnşaat tarafından yapılan açıklamada, Kuveyt Merkezi İhale Komisyonu (CTC), Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesinde Limak İnşaat’ın verdiği 4.34 milyar dolarlık teklifi onayladığı belirtildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Kuveyt yeni terminali inşaatının uzun zamandan bu yana takip ettikleri bir proje olduğunu belirterek "Yurt dışında bu ölçekteki projeyi alan bir Türk şirketi olmaktan dolayı gururluyuz" dedi. Özdemir, gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından üstün kalitede ve en hızlı şekilde terminal inşaatını tamamlayarak hizmete açacaklarını söyledi. Sabiha Gökçen Havalimanı yeni terminal binasını, Kosova’da Priştine Havalimanı terminalini inşa edip işlettiklerini, Mısır’da Kahire Havalimanı’mn da ikinci terminal binasının inşaatına devam ettiklerini ve son olarak Rusya’da Rostov Havalimanı’nda yeni terminal binası inşaat işini kazandıklarını da belirten Özdemir, dünyanın en büyük havalimanı olacak olan İstanbul 3. Havalimanı’m inşa eden ve işletmesini yapacak olan konsorsiyumda yer aldıklanmn altını çizdi. Özdemir "Limak olarak Türk bayrağını dalgalandırmaya devam edeceğiz" dedi.

İLK etapta 13 milyon yolcu kapasiteli olarak insa edilecek
Kuveyt Havalimanı yeni terminal binasının kapasitesi daha sonra yapılacak iyileştirmelerle 25 milyona kadar çıkarılabilecek. Bütçesi tamamen devlet tarafından karşılanacak olan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal İnşaatı projesinde ana yüklenici olan Limak İnşaat, devrin ardından iki yıl süreyle bakım ve onarım hizmeti de verecek. Üte yandan terminal inşaatının tamamlanmasının ardından operasyona gecis süreci yürütülecek. Çatısı güneş panelleri ile kaplanacak olan yeni terminal binası çevrecilik alanında da akredltasyonu olan ilk yolcu terminali olmayı hedefliyor. Toplam 700 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak yeni terminal binasının çatısına konulacak olan yaklaşık 66 bin güneş paneli 12 MW’lık kurulu güce sahip olacak.