Basın
Basında Limak
2015
Serbest tüketici sınırı kalkarsa elektrik % 20 UCUZLAR

Serbest tüketici sınırı kalkarsa elektrik % 20 UCUZLAR

Star / 16.10.2015
ELDER Başkanı Özdemir "Serbest tüketici sınırının 1 Ocak’ta kaldırılmasını istiyoruz. Herkes serbest tüketici olduğunda elektrik fiyatı yüzde 15-20 ucuzlar" dedi.

ELEKTRİK Dağıtım Hizmetleri Demeği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 1 Ocak 2016’dan itibaren serbest tüketici sınırlarının kaldırılarak herkesin serbest tüketici olmasını istediklerini vurgulayarak, "Şu an serbest tüketici sınırı 4 bin kilovatsaat, bunun üzerinde tüketenler serbest tüketici, altındakiler tarifeli müşteriler. Sınırlar sıfırlanırsa ve herkes serbest tüketici olduğu zaman enerji fiyatlarında yüzde 15-20 civarında bir düşüş daha olacağını tahmin ediyoruz. Burada tüketicinin çok büyük avantajı olduğu gözüküyor" dedi. Serbest tüketici dönemine geçilirse tüketiciler, ticarethaneler ve sanayi için EPDK’nın herhangi bir tarife yayınlamasına gerek kalmayacağının altını çizen Özdemir, serbest piyasadaki rekabet sayesinde, kimin hangi fiyatı verdiğine göre müşterinin tercih yapacağım ve burada hem tüketicinin hem de elektrik üreticilerinin ve dağıtıcılarının müşteri tabanından dolayı avantajları olacağını kaydetti.

KAÇAK KAYIP
Elektrik dağıtım sektörü için kayıp kaçakta 5 yıllık hedefler konulduğunu aktaran Özdemir, hedeflerin Dicle, Vangölü ve Aras Elektrik Dağıtım hariç tuttumlduğunu söyledi. O bölgelerde sosyal yapıdan dolayı hedeften sapmalar olduğunu belirten Özdemir, şunlan söyledi: "Diğer bölgelerde OECD ortalamalanm yakaladık. 3 bölgede zamana ihtiyaç var. 4-5 yıl içinde düzene girer." Elektrik dağıtım şirketlerinin ciddi yatırımlar yapağını ifade eden Özdemir, devlet tarafından yıllık 350 milyon dolar olan yatırımların özelleştikten sonra 1.2 milyar dolara çıktığını aktardı. Özdemir, 3. uygulama döneminde yılda 2 milyar dolar yatınm yapmayı taahhüt ettiklerini söyledi.

İstikrar sağlanırsa kur düşer
DÖVİZ kurlarında suni bir yüksekliğin olduğunu belirten Özdemir "1 Kasım’da cok önemli bir seçim olacak. Türkiye’de seçim sonrası siyasi istikrar sağlanır ve buna bağlı olarak ekonomik istikrar da gelirse kurların düşebileceğini düşünüyorum. Gerçek kurları Kasım’da göreceğimizi tahmin ediyorum. Yatırımcılar olarak finansal bir yük altında değiliz. Proje finansmanlarını yaparken 8-10 yıllık modellerle yaptık. Gecen 8-10 yılda, kurdaki artış ile enflasyonun seyrine baktığımızda yine de avantajlı olduğunu görüyoruz" dedi.