Basın
Basında Limak
2015
Mühendis kızlara gün doğdu

Mühendis kızlara gün doğdu

Bugün / 23.10.2015
Südürülebilir kalkınma, her alanda topyekûn refaha ulaşmayı amaçlar. Görüyorum ki özel sektör şirketlerini yönetenler işin farkında. Biraz geç kalmakla birlikte eğitim, bilim, turizm ve teknoloji alanında "sosyal sorumluluk" projelerini yürürlüğe koyuyorlar.

Limak Şirketler Grubu, 40’ıncı yılını yaşarken artık vakıf kurmayı planlıyor. Patron Nihat Özdemir, AKP iktidarı döneminde işlevsel bir siyaset izleyerek grubunu en çok büyüten işadamlarından birisi oldu. O, ihalesini kazandığı "Üçüncü Havalimanı" projesini çeşitli iddia ve eleştirilere karşın yürütürken, kızı Ebru Özdemir, ilginç bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirmeye girişti.
Annesi, babası, dayısı ve kendisi de mühendis olan Özdemir, "erkek işi" kabul edilen mesleğinde kadın mühendislere destek verecek. İlk etapta 30 farklı üniversitede mühendislik okuyan 40 genç kızın pilot programa alındığını belirten Özdemir, ileride sayının artabileceğini söylüyor.

Ek eğitim Boğaziçi’nde verilecek
Onunla Zorlu Center’da yeni açılan Limak ofisinde buluştuk. Özdemir, yeni projeyi de burada anlattı. "İçimizdeki kadın mühendisleri ortaya çıkarmayı amaçlıyoruz" diyen Özdemir, programda mühendislik alanları arasında fark gözetilmeyeceğini söyledi.

İnşaat yanında isteyen makine, çevre ve endüstri dallarından da başvurular alınacak.
Öğrencilere "staj imkânı" yanında aylık 500 liralık burs ve başka olanaklar da sağlanacak.
Programa danışmanlık yapan Prof. Dr. Tamer Atabarut, kadın mühendislere işletme, iş idaresi, alanda eğitim, sosyal mühendislik, sürdürülebilirlik, sosyal medya gibi kavramlarla 110 saatlik bir eğitim planladıklarını, bunun da Boğaziçi Üniversitesi’nde verileceğini ifade etti. Özdemir’le sohbetten anlıyorum ki, yurtiçinde ve dışında yapılan Limak projelerinde yetiştirilen kadın mühendisler işe de alınacak.

Perihan Çakıroğlu / Bugün