Basın
Basında Limak
2015
Lyon ve Nice’i yakın takibe aldık

Lyon ve Nice’i yakın takibe aldık

Vatan / 09.05.2015
Ebru Özdemir İstanbul’da inşaat çalışması başlayan yeni havalimanın açılmasıyla iniş-kalkış yapabilmesi mümkün olacak olan Airbus’ın dev yolcu uçağı A380’lerin üretimini inceledi.

Lyon Havalimanı ile Kosova Priştina’da ortaklıkları olan Limak, Fransa’daki havalimanları özelleştirmelerini radarına aldı. Kosovalı öğrencilerin eğitimi için sivil havacılık okulu olan ENAC’la Fransa’da anlaşma imzalayan Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, eğitim gören gençlerle Toulouse’da bulunan Airbus tesislerini gezdi. Burada yaptığı açıklamada, Fransa’daki havalimanlarının özelleştirilme sürecini takip ettiklerini bildiren Ebru Özdemir, Lyon ve Nice havalimanlarıyla ilgili olduklarını ifade etti. Özdemir, şu bilgiyi paylaştı:

Lyon Havalimanı ortağımız
"Fransa’da bir özelleştirme başladı. Bunu ilk başta Toulouse’da yaptılar. Burayı Çinli bir grup kazandı ve sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Bundan sonraki hedeflerin Lyon ve Nice havalimanları özelleştirilmesi olduğunu söylediler. Aslında devlet havalimanlarından yavaş yavaş çıkacağını açıkladı. Bizim de ortağımız Lyon havalimanı. Kendileriyle bu özelleştirme sırasında ’Lyon’da ve Nice’te bir şey yapabilir miyiz?’ diye konuşmaya başladık. Tabii her şey için çok erken. Ama bu havalimanları ile ilgilenebiliriz."

Airbus’tan İstanbul üssü için sürpriz görüşme
AİRBUS tesisleri gezisi sırasında bir sürpriz yaşandı. Airbus yetkilileri, İstanbul’un yeni havalimanını inşa eden konsorsiyumun ortaklarından olan Limak Yatırım’ın Başkanı Ebru Özdemir’e 3’üncü havalimanıyla ilgilendiklerini ve burada bir lojistik üs ile pilot eğitim merkezi kurmak istediklerini bildirdiler. Müşterilerine yakın olmak isteyen Airbus’ın yeni havalimanından çok etkilendiğini ifade eden Özdemir, Airbus yetkililerinin görüşmede, eskiden bütün siparişleri Avrupa kıtasından alırken, şimdi yüzde 80 müşterilerinin Uzakdoğu ve Ortadoğu’dan olduğuna işaret ederek, "Dolayısıyla biz müşterilerimize yakın yerlerde bakım-onarım, lojistik hangarları, simülasyon merkezi, pilot eğitim merkezi kurmak isteriz. Sizinle bu konuda çalışma imkanımız olabilir mi?" dediklerini aktardı. Özdemir, "Çok faydalı bir gezi oldu. ’Bundan sonra temasta kalalım’ dedik. Ben ilgili olduklarını hissettim çünkü sonuçta müşterilerine yakın olmak istiyorlar. Dünyanın en büyük havalimanı yapılıyor ve müşterilerine en yakın olmanın yolu 90 milyon kapasiteli bir havalimanının içinde olmalarıyla ilgililer. Görüşmeleri bundan sonra olumlu bir şekilde devam ettiririz" dedi. Özdemir, havalimanı inşaatının hızla devam ettiğini kaydetti.