Basın
Basında Limak
2015
Limak’tan Mozambik’e 150 milyon $’lık tesis

Limak’tan Mozambik’e 150 milyon $’lık tesis

Sabah / 24.06.2015
Geçen yıl Afrika’daki ilk yatırımını Fildişi Sahili’ne yapan Limak, Mozambik’e açılıyor. 150 milyon dolara mal olacak çimento tesisi, 500 kişiye iş verecek

Afrika’daki ilk yatırımını Fildişi ile atan Limak Holding, şimdi rotasını kıtanın doğu kesimine çevirdi. Limak Holding, Doğu Afrika’nın en hızlı büyüyen ülkelerinden Mozambik’e çimento fabrkikası kurmak için düğmeye bastı. 150 milyon dolara mal olacak Mozambik’teki tesis, başkent Mapotu’daki liman bölgesinde kurulacak. Yılda 2 milyon ton kapasiteye sahip olacak tesis için Mozambik Endüstri ve Ticaret Bakanı Max Tonela ile ilk görüşme yapıldı.

Enerji sektörüyle de ilgilenen Limak Holding’in bu tesisin ardından liman, demiryolu ve turizm alanında da yatırım yapabileceği konuşuluyor. Mozambik medyasının da yer verdiği haberde Maputo’da kurulacak çimento fabrikasında ilk etapta 500 kişiye istihdam edileceği kaydedilirken, ikinci fazda ise bu sayı daha da artırılacak.

İLK ADIM FİLDİŞİ’NDEN
Geçen yıl ağustos ayında kıtadaki ilk yatırımına imza atan holdinge ait Limak Çimento, Fildişi Sahili’nde kuracağı yeni tesis için ortağı Afrikbat ile birlikte ilk etapta 50 milyon dolarlık yatırım için anlaşmıştı. ’Limak Afrika SA’ şirketinin kuruluşu nedeniyle Ankara’da düzenlenen imza törenine Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Afrikbat S.A. CEO’su Edoh Jean-Claude Ayanou ile Fildişi Sahili Cumhuriyeti’nden kalabalık bir heyet katılmıştı.

Ülkenin başkenti Abidjan’da kurulacak 50 milyon dolarlık Çimento Öğütme ve Paketleme Tesisi ile Limak, diğer Afrika ülkelerine de ihracat yapacak. Yılda 1 milyon ton çimento öğütüp, 1 milyon metreküp hazır beton üretecek tesis 120 bin metrekarelik bir alanda kurulacak. Tesisin 2015 yılı Ekim ayında da üretime başlaması öngörülüyor.

ÇİMENTOYA 2000’DE GİRDİ
TÜRKİYE’NİN en büyük 3 uncü çimento üretim kapasitesine sahip firması olan Limak Holding, 2000’de Siirt Kurtalan Çimento Fabrikası’nı satın alarak pazara girdi. 2006’da Ergani ve Gaziantep çimento fabrikalarını varlık satışı yoluyla TMSF’den, 2007 yılında ise Urfa Çimento Fabrikası’nı hisse satışı yoluyla Türkerler Grubu’ndan alarak Limak Çimento Grubu’na kattı. 2008’de Bitlis ve 2009’da Mardin-Derik Çimento yatırımlarını tamamlayan Limak Çimento Grubu, 2011 ’de de Set-ltalcement’den Ankara, Balıkesir, Trakya ve Ambarlı’da bulunan dört çimento fabrikasını ve 12 hazır beton tesisini bünyesine katarak büyümesini sürdürdü.