Basın
Basında Limak
2015
LİMAK’IN PATRONU NİHAT ÖZDEMİR ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINDA GELİNEN NOKTAYI AÇIKLADI

LİMAK’IN PATRONU NİHAT ÖZDEMİR ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINDA GELİNEN NOKTAYI AÇIKLADI

Akşam / 06.05.2015

Arazî devri tamam, finansman için de yedi bankayla anlaştık. 1 Mayıs itibarıyla arazi devrinin yapıldığını belirten Özdemir ekledi: Artık işler hızlanacak. Kredi işi çözüldü. 7 bankadan 4.5 milyar euro kredi alacağız. Her türlü zorluğa karşın 3’üncü havalimanını 29 Ekim 2017’ye yetiştirmeye çalışacağız.

LİMAK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’le Siirt yolundayız. Hem Limak hem de Nihat Bey için çok önemli bir gün. Şirketin yapımını tamamlayıp Milli Eğitim’e bağışladığı 10 okuldan biri olan Siirt İbrahim Hakkı Anadolu Kız İmamhatip Ortaokul ve Lise Kompleksi içinde yer alan TÜRGEV Emine Erdoğan Kız Yurdu’nun açılışını bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Uçakta Nihat Özdemir’le sohbet ediyoruz. Sosyal sorumluluk, okullar, hayır işleri bir yana, gündemin en sıcak konularından biri üçüncü havalimanı. Konuyla ilgili çok şey yazıldı... Para bulunamadı, arazi devri yapılamadı, yetişmeyecek gibi. Nihat Özdemir’e hepsini sorduk. Arazinin devrinin 1 Mayıs 2015 itibarıyla gerçekleştiğini belirten Özdemir devam etti: ’Artık işler daha da hızlanacak. Şu anda arazi düzenleme çalışmaları sürüyor. Çalışan sayısı 3 bine yaklaştı. 700 kamyon hafriyat işinde çalışıyor. Kamyon sayısı yakında 1200’e çıkacak.

İŞ BANKASI ÇOK İSTEDİ...
Projeyle ilgili en önemli konu ise finansman. Onunla ilgili de detaylı bilgi verdi: Kredi işi çözüldü. 7 bankadan 4.5 milyar euro kredi alacağız. Kredinin yüzde 60’ını (2.7 milyar euro) Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank sağlayacak. Yüzde 40’ını da Garanti, Yapı Kredi, Denizbank ve Finansbank karşılayacak. İş Bankası da kreditör bankalar arasına girmeyi çok istedi ancak kredi maliyetinde beklediğimiz noktaya inemediler. 4 yılı ana para ödemesiz, toplam 16 yıl vadeli olacak."

Arazide zemin işi çok zor
5 ortak olarak 1.5 milyar euroluk öz sermaye koyacaklarını vurgulayan Özdemir, zemin işinin çok zor olduğunu kaydetse de "Her türlü zorluğa karşın 3’üncü havalimanını 29 Ekim 2017’ye yetiştirmeye çalışacağız" diyerek iddialarını bir kez daha gösterdi.

Hayır işlerine daha fazla zaman ayır
NİHAT Özdemir açılıştaki konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir sohbetlerine göndermede bulunarak ‘5.vites’ vurgusu yaptı. Özdemir’e bu ifadelerini sorduk. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine bir gün uçakta "Artık 5’inci vitestesin. Bundan sonra daha fazla hayır işi yap" dediğini ifade etti. Burada anlatmak istediği de şuymuş: "Nihat Bey, işlerin 5’inci viteste giden bir otomobil hızıyla büyüyor. Artık hayır işlerine daha fazla zaman ve kaynak ayır." Özdemir birkaç gün düşündükten sonra Siirt’e bir okul yaptırmak istediğini Erdoğan’a ifade etmiş. O da kendisini yönlendirmiş ve her konuda destek olmuş. Her aşamayı izleyip, mimari projede bile düzeltme tavsiyelerinde bulunmuş.

Gerekirse yık yeniden yap
KOMPLEKSİ gezerken Cumhurbaşkanı konuşuyor: Nihat Bey, eminim bununla yetinmeyecek, başka okullar için de destek verecek. Tabii fırsat bu fırsat. Siirt Milli Eğitim Müdürü de söze giriyor ve karşıdaki Erkek İmam Hatip Okulu için destek istiyor. Noktayı da yine Erdoğan koyuyor: "Gerekirse yık, yeniden yap."

Çocukluk hayali!
CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, eşi ve çocuklarıyla kompleksi gezerken bir sınıfa girdi, kısa süre dersi izledi, öğrencilerin sorularını yanıtladı. Bir öğrenci sordu: "Küçükken ne olmak isterdiniz? Yanıt oldukça ilginçti: "Cumhurbaşkanı olmak isterdim."

Mehmet Ali Ergün, Akşam