Basın
Basında Limak
2015
Limak’ın güneş hedefi 2017’de 23 gigavatsaat

Limak’ın güneş hedefi 2017’de 23 gigavatsaat

Vatan / 27.04.2015
Limak geçen yıl ihalesini kazandığı Apa GES projesi ile Konya’da güneş enerjisinden 2 yıl içinde elektrik üretimine başlayacak. 22 milyon dolarlık yatırımda ilk 10 yıl alım garantisi var

LİMAK Enerji İcra Kurulu Başkanı Birol Ergüven, güneş enerjisi alanındaki ilk yatırımları olan Konya’daki Apa GES projesinin en geç 2017’de çalışır duruma geçmesini ve 23 gigavatsaat üretim yapmasını hedeflediklerini bildirdi. Şirketin 3 bin megavat seviyesindeki kurulu gücünün 700 megavatını yenilenebilir kaynakların oluşturduğunu kaydeden Ergüven, kaynak çeşitliliğine büyük önem verdiklerini ve yenilenebilir portföyünün tamamına yakınının rezervuarlı hidroelektrik santrallerinden oluştuğunu dile getirdi. Güneş, rüzgar ve jeotermal yatırımlarının da üretim portföylerine eklenmesi için yoğun bir çalışına gösterdiklerini vurgulayan Ergüven, şöyle devam etti:

10 yıllık alım garantisi
"Üretimdeki uzun vade hedefimiz toplam üretim portföy büyüklüğü olarak 5.000 MW seviyesine ulaşmaktır. Hidroelektirk potansiyelin limitli olması nedeni ile uzun vadede yatırım trendinin rüzgar, güneş ve jeotermal tarafına kayacağını öngörüyoruz. Tüm bu alanlarda ülkemizin ihtiyaçlarına en uygun projerleri geliştirmek için faaliyetlerimize ara vermeden devam ediyoruz. Güneş alanında bu hareketin başlangıç noktası 2014 yılında ihalesini kazandığımız Apa GES projesi oldu. 13.1 MW kapasiteli Konya’da bulunan projemizin en geç 2017 senesinde çalışır duruma geçmesini ve 23 gigavatsaat üretim yapmayı hedefliyoruz. Projenin yatırım bedeli için öngörümüz 15 milyon dolar civarındadır. Buna ihaledeki devlete ödeyeceğimiz lisans bedelini de eklediğimizde rakam 22 milyon dolar seviyesine yükseliyor." Ergüven, Apa GES’ten üretilecek elektriğin ilk 10 yıl alım ve fiyat garantisi olduğunu bildirdi.