İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2015
LİMAK’IN BAŞARISI

LİMAK’IN BAŞARISI

EKOVİTRİN EYLÜL 2015
Dünyanın En Büyük Uluslararası Müteahhidi Listesi’nde Limak İnşaat 145’inci sırada yer aldı. Limak geçen yıl 163’üncü sırada bulunuyordu.

NİHAT ÖZDEMİR MUTLU VE GURURLUYUZ
Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesinde Limak İnşaat’ın verdiği 4 milyar 340 milyon dolarlık teklif onaylandı. Limak İnşaat’ın kazandığı ihale, Türk müteahhitlerin yurt dışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliğini taşıyor. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Bu ölçekteki projeyi bir Türk şirketi olarak aldığımız için mutlu ve gururluyuz" diyor.

KUVEYT’E MODERN HAVALİMANI
13 milyon yolcu kapasiteli olarak inşa edilecek olan Kuveyt Havalimanı yeni terminal binasının kapasitesi daha sonra yapılacak iyileştirmelerle 25 milyona kadar çıkarılabilecek.

4.3 MİLYAR DOLARLIK İHALE LİMAK’IN
Kuveyt Merkezi ihale Komisyonu (CTC), Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesinde Limak İnşaat’ın verdiği 4 milyar 340 milyon dolarlık (1.312 milyar dinar) teklifi onayladığını açıkladı. Limak İnşaat’ın kazandığı bu ihale, Türk müteahhitlerin yurt dışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliğini taşıyor.
Kuveyt yeni terminalinin inşaatının uzun zamandan bu yana takip ettikleri bir proje olduğunu belirten Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Yurt dışında bu ölçekteki bir projeyi bir Türk şirketi olarak aldığımız için son derece mutlu ve gururluyuz, ihale onayının bize tebliğ edilmesi ve gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından üstün bir kalitede ve en hızlı şekilde bu terminal > >  

KUVEYT ULUSLARARASI HAVALİMANI YENİ TERMİNAL BİNASI
Projenin mimari dizaynı Foster & Partners tarafından yapılırken inşaat süresince ortalama 5 bin kişiye istihdam sağlanması bekleniyor. Projeyle birlikte Kuveyt mevzuatının izin verdiği ölçüde Türkiye’den de önemli miktarlarda mal ve hizmet tedariki gerçekleştirilecek.
inşaatını tamamlayarak hizmete açacağız" diye konuştu. Limak’ın global bir Türk markası olma yolunda hızla ve kararlı adımlarla ilerlediğini belirten Özdemir, "Havalimanı inşaatı ve işletmesi konusunda son yıllarda çok önemli projelere imza attık. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı yeni terminal binasını inşa ettik ve işlettik. Kosova’da Priştine Havalimanı’nı terminalini inşa ettik ve işletiyoruz. Mısır’da Kahire Havalimanfnda ikinci terminal binasının inşaatına devam ediyoruz. Son olarak Rusya’da Rostov Havalimanı’nda yeni terminal binası inşaat işini kazandık. Dünyanın en büyük havalimanı olacak olan istanbul Üçüncü Havalimanı’nı inşa eden ve işletmesini yapacak olan konsorsiyumda yer alıyoruz. Limak olarak Türk bayrağını bu anlamda dünyada dalgalandırmaya devam edeceğiz" dedi.

Yolcu kapasitesi 13 milyon ilk etapta 13 milyon yolcu kapasiteli olarak inşa edilecek olan Kuveyt Havalimanı yeni terminal binasının kapasitesi daha sonra yapılacak iyileştirmelerle 25 milyona kadar çıkarılabilecek. Bütçesi tamamen devlet tarafından karşılanacak olan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binasının inşaatı projesinde ana yüklenici olan Limak inşaat, devrin ardından iki yıl süreyle bakım ve onarım hizmeti de verecek. Öte yandan terminal inşaatının tamamlanmasının ardından operasyona geçiş süreci de yürütülecek. Uluslararası Havacılık örgütü (IATA) standartlarına göre çok üst düzeyde yolcu memnuniyeti ön planda tutularak tasarlanan yeni terminal binası çevre konusunda da oldukça hassas.

Çatıda 12 mvv’lık güneş paneli Çatısı güneş panelleri ile kaplanacak olan yeni terminal binası Leed Gold sertifikası alarak çevrecilik alanında bu düzeyde akreditasyonu olan ilk yolcu terminali olmayı hedefliyor. Toplam 700 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak yeni terminal binasının çatısına konulacak olan yaklaşık 66 bin güneş paneli 12 MW’lık kurulu güce sahip olacak.

Ortalama 5 bin kişiye istihdam Projenin mimari dizaynı Foster & Partners tarafından yapılırken inşaat süresince ortalama 5 bin kişiye istihdam sağlanması bekleniyor. Projeyle birlikte Kuveyt mevzuatının izin verdiği ölçüde Türkiye’den de önemli miktarlarda mal ve hizmet tedariki gerçekleştirilecek, ihale sürecinde Limak înşaat’ın Kuveyt’teki temsilciliğini ise Kharafi National Company yaptı.
X