İnternet sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
X
Basın
Basında Limak
2015
BM, Limak’ın kız mühendisler projesini yurtdışına taşıyacak

BM, Limak’ın kız mühendisler projesini yurtdışına taşıyacak

Dünya / 23.10.2015
BURS, STAJ VE MENTORLUK
Limak Holding, daha çok kadın mühendisin sahada yer alması için yeni bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi başlattı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Ajansı da (UNDP) yurtdışında uygulamak için kolları sıvadı. "Türkiye’nin Mühendis Kızları" adı verilen proje ile hem üniversitelerde mühendislik okuyan kız öğrenciler desteklenecek, hem de liselerde başarılı kız öğrenciler mühendis olmaya teşvik edilecek. Projeyle ilgili detayları paylaşan Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, Limak’ın 40’ıncı yılında 40 mühendis kızı projeye dahil edeceklerini söyledi. Projenin pilot uygulamasında rakamı 40 olarak belirlediklerini belirten Ebru Özdemir, ilerleyen yıllarda sayının daha da artacağını dile getirdi.

Proje ekibi, en başarılı 30 üniversiteye burs duyurusu için yazı gönderip, başvuruları almaya başlamış. 40 öğrenci üniversitedeki başarısı ve maddi durumu göz önüne alınarak seçilecek.

Boğaziçi’nde ’sosyalleşecekler’
Projeye üniversitelerin inşaat, makine, elektrik-elektronik, endüstri ve çevre mühendisliği bölümlerinde okuyan kız öğrenciler dahil olabiliyor. Öğrencilere eğitim süreleri boyunca ayda 500 TL burs verilecek. Bunun yanında öğrencilere Limak şirketlerinde staj imkanı ve üniversiteyi bitirdiklerinde, eğer isterlerse Limak şirketlerinde çalışma önceliği tanınacak.

Ayrıca seçilen öğrencilere, Limak Holding’de çalışan kadın mühendisler mentorluk yapacak. Ebru Özdemir, bunun için gönüllü mühendislerin eğitim almaya başladığını kaydetti. Projeye Ebru Özdemir’in mezunu olduğu Boğaziçi Üniversitesi de destek veriyor. Buna göre, Boğaziçi Üniversitesi, belirlenen kız mühendislik öğrencilerine ’Sosyal Mühendislik’ sertifikası eğitimleri verecek. Mühendis adayı kızlara, ’etkin iletişim teknikleri’, ’takım çalışması’, ’yönetim ve liderlik’ ile ’işletme’ modüllerinde eğitim verilerek sosyal tarafları geliştirilecek.

Kız mühendislerin oranı yüzde 30
Ebru Özdemir, Limak Holdingin halihazırda 200’den fazla öğrenciye burs verdiğini, ancak "Türkiye’nin mühendis kızları" projesinin hayata geçirdikleri en büyük kurumsal sosyal sorumluluk projesi olduğunu ifade etti. Babası Nihat Özdemir gibi kendisi de inşaat mühendisi olan Ebru özdemir, şirkette işe başladığında çok az kadın mühendis gördüğünü, o zamandan bu yana kadın mühendislerin sayısının artırılması için çalıştığını dile getirdi. Bu projede özellikle kız mühendis öğrencilerinin seçilmesinin bir anlamı olduğunu söyleyen Ebru Özdemir, "ÖSYM’ye bağlı üniversitelerde mühendislik fakültesi öğrencilerinin sadece yüzde 30’u kız. Bu düşük bir oran. Bu oranın değişmesine katkı sağlamak için bu projeyi hayata geçiriyoruz. Geoelde kız öğrencilerde mühendislik işinin şantiyeden ibaret olduğu gibi bir algı var. Ancak bu yanlış, sadece şantiyeden ibaret değil. Bu algıyı da değiştirmemiz lazım" dedi.,

Rol modeller liselerde
Özdemir, projenin ilk ayağının üniversiteye, ikinci ayağın da liselere yönelik olduğunu ifade etti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirleyeceği en başarılı üç ilde seçili liselere gidilerek, öğrencilere mentorluk yapılacak, bir anlamda kız öğrencileri mühendislik bölümlerine özendirici etkinlikler gerçekleştirilecek. Öğrencilere rol model olabilecek kadın mühendisler liselerde öğrencilerle bir araya gelecek. Özdemir, UNDP’nin bu projeyi farklı ülkelerde uygulamak için çalışmalar yaptığını sözlerine ekledi.
X