Basın
Basında Limak
2015
Limak, Türk bayrağını şimdi de Kuveyt’e dikti

Limak, Türk bayrağını şimdi de Kuveyt’e dikti

Akşam / 19.08.2015
Türk müteahhitlik tarihinde yeni rekor... Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası ihalesini 4.34 milyar $’lık teklifle Limak İnşaat kazandı. Nihat Özdemir, "Türk bayrağını dünyada dalgalandırmaya devam edeceğiz" dedi.

KUVEYT Merkezi İhale Komisyonu (CTC), Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesinde Limak İnşaat’ın verdiği 1.312 milyar dinarlık (4.34 milyar dolar) teklifi onayladığını açıkladı. Limak’ın kazandığı bu ihale, Türk müteahhitlerin yurtdışında tek pakette kazandığı en büyük ihale oldu.

ENYAKIN ZAMANDA BİTECEK
Gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından terminal inşaatını en hızlı şekilde bitirerek hizmete açacaklarını ifade eden Limak I Iolding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, şunları söyledi: "Havalimanı inşaatı ve işletmesi konusunda son yıllarda önemli projelere imza attık. Sabiha Gökçen Havalimanı yeni terminal binasını yaptık ve işlettik. Kosova’da Priştine Havalimanı’nı terminalini inşa ettik ve işletiyoruz. Mısır’da Kahire Havalimanında ikinci terminal binasının inşaatı sürüyor. Son olarak Rusya’da Rostov Havalimanı’nda yeni terminal binası inşaat işini kazandık. İstanbul Üçüncü Havalimanı’nı inşa eden ve işletmesini yapacak olan konsorsiyumda da yer alıyoruz. Türk bayrağını dünyada dalgalandırmaya devam edeceğiz."

Kapasite 25 milyona çıkabilecek
İLK etapta 13 milyon yolcu kapasiteli olarak inşa edilecek olan Kuveyt Havalimanı yeni terminal binasının kapasitesi daha sonra yapılacak iyileştirmelerle 25 milyona kadar çıkarılabilecek.

Türk firmalara gün doğacak
PROJENİN mimarı dizaynı Foster & Partners tarafından yapılırken, inşaatta ortalama 5.000 kişiye istihdam sağlanması bekleniyor. Türkiyeden de önemli miktarlarda mal ve hizmet tedariki gerçekleştirilecek.

Çatısında güneş var ÇATISI güneş panelleri ile kaplanacak olan yeni terminal binası Leed Gold sertifikası alarak çevrecilik alanında bu düzeyde akreditasyonu olan ilk yolcu terminali olmayı hedefliyor. Çatıya konulacak 66 bin güneş paneli 12 MVV’lık kurulu güce sahip olacak.

İki yıl süreyle bakım-onarım
BÜTÇESİ tamamen devlet tarafından karşılanacak olan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal inşaatı projesinde ana yüklenci olma şansını yakalayan Limak İnşaat, gerçekleştirilecek devrin ardından iki yıl süreyle bakım ve onarım hizmeti de verecek.