Basın
Basında Limak
2015
Limak ’Mühendis Kızlar’la ’erkek işi’ algısını kıracak

Limak ’Mühendis Kızlar’la ’erkek işi’ algısını kıracak

Star / 23.10.2015
Limak, kadın mühendis sayısını artırmak için proje başlattı. Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir "Mühendislik halen ’erkek işi’ olarak görülüyor. Bu projeyle tıkanıklığı açacağız" dedi.

LİMAK Şirketler Grubu, ’Türkiye’nin Mühendis Kızları’ projesiyle; kadın mühendis sayısını artırmak hedefiyle kolları sıvadı. Şirket bu kapsamda Türkiye genelinde kız öğrencilere aylık 500’er liralık burs sağlayacak.

Bu sayede modern Türkiye’ye bilimle değer katan kadın mühendis sayısı artmlacak. Limak Yatırım Yönetim Kumlu Başkanı Ebru Özdemir "Kadın-erkek arasında meslek seçimlerinde eşitsiz bir dağılım var. Kadınların işgücüne katılımları maalesef yüzde 32.3’te. Bu küresel bir veri. Bunun dışında Türkiye Mühendis ve Mimar Odalar Birüği (TMMOB) üyeliklerine baktığımızda da, kadın üye oranı yüzde 20’lerde seyrediyor. Ülkemizde mühendislik, halen ’erkek işi’ olarak görülüyor. Biz de bu projeyle buradaki tıkanıklığın önünü açmak istiyoruz" dedi. Kadının ekonomik hayattaki rolünün güçlendirilmesine de dikkat çeken Özdemir, "İçimizdeki mühendisleri ortaya çıkarmak ve geleceğimize yatırım yapmak üzere Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi ile yola çıkıyoruz" diye konuştu.

Nobel ödülü alan Prof. Aziz Sancar, ödül sonrası bir röportaj vermiş ve Güneydoğu’daki kızların eğitiminin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapmıştı. Ebru Özdemir de Nobel ödüllü Prof. Sancar’ın bu açıklamalarına dikkat çekerek "Bu konuda hepimize görev düşüyor. Uzun bir yola çıktık. Henüz bu yolun başındayız ve hedefimiz çok büyük: Neden bizim kızlarımızdan bir tanesi de bir gün Nobel ödülü kazanmasın?" diye konuştu.

ÖNCE 40 ÖĞRENCİ
Ebru Özdemir’in paylaştığı bilgiye göre projenin lise ayağında projenin sürdürülebilir olması için adımlar atılacak. Özelükle daha az gelişmiş bölge ve kentlerde kızlar, mühendislik eğitimine özendirilecek. İlk yıl 40 kız mühendislik öğrencisine ulaşılması ve burs desteği sağlanması hedefleniyor.

Burs desteği verecek
•Türkiye’nin Mühendis Kızları", lise ve üniversitede okuyan kız öğrencilere yönelik iki faaliyet grubundan oluşuyor.
• Üniversite ayağında; halihazırda devlet üniversitelerinin elektrik-elektronik, endüstri, inşaat, makine ve çevre mühendisliği bölümlerinde okuyan kız öğrencilere burs desteği sağlanacak.
•Proje ve başvurular hakkında detaylı bilgiye www.turkiyeninmuhendiskizlari.com adresinden ulasılabiliyor.
•Burs desteğinin yanı sıra, mentorluk, staj imkânı, Boğaziçi Üniversitesi ile beraber geliştirilen sosyal mühendislik sertifika programına ücretsiz katılım hakkı ve mezun olduktan sonra da ihtiyaçlar çerçevesinde Limak ve sektördeki diğer kuruluşlarda istihdam edilebilmeleri için destek verilecek.