Basın
Basında Limak
2015
Limak, Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal inşaatı ihalesini kazandı.

Limak, Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal inşaatı ihalesini kazandı.

Vatan / 18.08.2015
Kuveyt Merkezi İhale Komisyonu, Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesinde Limak İnşaat’ın verdiği 1.312 milyar dinarlık (4.34 milyar dolar) teklifi onayladığını açıkladı. Limak İnşaat’ın kazandığı ihale, Türk müteahhitlerin yurt dışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliğini taşıyor.

Global marka oldu
İlk etapta 13 milyon yolcu kapasiteli olarak inşa edilecek olan Kuveyt Havalimanı yeni terminal binasının kapasitesi daha sonra yapılacak iyileştirmelerle 25 milyona kadar çıkarılabilecek. Limak İnşaat, devrin ardından 2 yıl süreyle bakım ve onarım hizmeti de verecek. Öte yandan terminal inşaatının tamamlanmasının ardından operasyona geçiş süreci de yürütülecek.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Yurt dışında bu ölçekteki bir projeyi bir Türk şirketi olarak aldığımız için gururluyuz. İhale onayının bize tebliğ edilmesi ve gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından üstün bir kalitede ve en hızlı şekilde bu terminal inşaatını tamamlayarak hizmete açacağız" diye konuştu.

Limak’ın global bir Türk markası olma yolunda kararlı adımlarla ilerlediğini belirten Özdemir, şöyle devam etti: "Havalimanı inşaatı ve işletmesi konusunda son yıllarda çok önemli projelere imza attık. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı yeni terminal binasını inşa ettik ve işlettik. Kosova’da Priştine Havalimanı’nı terminalini inşa ettik ve işletiyoruz. Mısır’da Kahire Havalimanı’nda ikinci terminal binasının inşaatına devam ediyoruz. Rusya’da Rostov Havalimanı’nda yeni terminal binası inşaat işini kazandık. Dünyanın en büyük havalimanı olacak olan İstanbul Üçüncü Havalimanı’nı inşa eden ve işletmesini yapacak olan konsorsiyumda yer alıyoruz." Çatısında 12 MWrlık güneş paneli olacak ÇATISI güneş panelleri ile kaplanacak olan yeni terminal binası Leed Gold sertifikası alarak çevrecilik alanında bu düzeyde akreditasyonu olan ilk yolcu terminali olmayı hedefliyor. Toplam 700 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak yeni terminal binasının çatısına konulacak olan yaklaşık 66 bin güneş paneli 12 MVV’lık kurulu güce sahip olacak.

Projenin mimari dizaynı Foster & Partners tarafından yapılırken inşaat süresince ortalama 5 bin kişiye istihdam sağlanması bekleniyor. Projeyle birlikte Kuveyt mevzuatının izin verdiği ölçüde Türkiye’den de önemli miktarlarda mal ve hizmet tedariki gerçekleştirilecek. İhale sürecinde Limak İnşaat’ın Kuveyt’teki temsilciliğini ise Kharafi National Company yaptı.

’Tek kalem’de 4 milyar dolarlık ihaleyi kazandı. Limak, Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal inşaatı ihalesini 4.34 milyar dolarlık teklifiyle kazandı. Limak’ın kazandığı ihale, Türk müteahhitlerin yurt dışında tek pakette kazandığı en büyük ihale oldu