Basın
Basında Limak
2015
LİMAK, KUVEYT ULUSLARARASI HAVALİMANI İHALESİNİ KAZANDI 4,3 MİLYAR $’A KUVEYT’İ ALDI

LİMAK, KUVEYT ULUSLARARASI HAVALİMANI İHALESİNİ KAZANDI 4,3 MİLYAR $’A KUVEYT’İ ALDI

Yeni Akit / 19.08.2015
Limak İnşaat’ın kazandığı Kuveyt Uluslararası Havalimanı İhalesi, Türk müteahhitlerin yurtdışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliğini taşıyor.

Kuveyt Merkezi ihale Komisyonu (CTC), Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesinde Limak inşaat’ın verdiği 4,34 milyar dolarlık teklifi onayladı. Limak Holding Patronu Nihat Özdemir, "Türkiye’nin bayrağını dünyada dalgalandırmayı sürdüreceğiz" dedi. Takibe aldığımız bir projeydi. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir Kuveyt’e kazandıkları ve resmi makamlardan tarafından onaylanan ihale ilgili, "Kuveyt yeni terminalinin inşaatı uzun zamandan bu yana takip ettiğimiz bir projeydi.

Yurtdışında bu ölçekteki bir projeyi bir Türk şirketi olarak aldığımız için son derece mutlu ve gururluyuz. İhale onayının bize tebliğ edilmesi ve gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından üstün bir kalitede ve en hızlı şekilde bu terminal inşaatını tamamlayarak hizmete açacağız" diye konuştu. Limak İnşaat, Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesini 4,34 milyar dolarlık teklifle kazandığını duyurdu. Limak Holding tarafından yapılan açıklamaya göre, Limak İnşaat’ın kazandığı bu ihale, Türk müteahhitlerin yurt dışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliğini taşıyor. Kuveyt Merkezi İhale Komisyonu (CTC), Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesinde Limak İnşaat’ın verdiği 4,34 milyar dolarlık (1,312 milyar dinar) teklifi onayladı.

GLOBAL BİR MARKAYIZ
Açıklamada görüşlerine yer verilen Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat özdemir, Kuveyt yeni terminali inşaatının uzun zamandan bu yaııa takip ettikleri bir proje olduğunu belirterek,"Yurt dışında bu ölçekteki projeyi bir Türk şirketi olarak aldığımız için son derece mutlu ve gururluyuz" dedi.

Özdemir, ihale onayının kendilerine tebliğ edilmesi ve gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından üstün kalitede ve en hızlı şekilde terminal inşaatım tamamlayarak hizmete açacaklarını aktararak, Limak’ın global bir Türk markası olma yolunda hızla ve kararlı adımlarla ilerlediğini ifade etti.

Havalimanı inşaatı ve işletmesi konusunda son yıllarda çok önemli projelere imza attıklarını vurgulayan Özdemir, "İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı yeni terminal binasını inşa ettik ve işlettik Kosovaüa Priştinc Havalimanı terminalini inşa ettik ve işletiyoruz. Mısırda Kahire Havalimanında ikinci terminal binasının inşaatına devam ediyoruz. Son olarak Rusyada Rostov Havalimanında yeni terminal binası inşaat işini kazandık" dedi

LİMAK 3. HAVALİMANI’NDA DA VAR
Özdemir, dünyanın en büyük havalimanı olacak olan İstanbul Üçüncü Havalimanı’nı inşa eden ve işletmesini yapacak olan konsorsiyumda yer aldıklarının altını çizerek, "Limak olarak “Türk bayrağını bu anlamda dünyada dalgalandırmaya devam edeceğiz.’’ değerlendirmesinde bulundu.

Limak Holdingden verilen bilgiye göre, ilk etapta 13 milyon yolcu kapasiteli olarak inşa edilecek Kuveyt Havalimanı yeni terminal binasının kapasitesi daha sonra yapılacak iyileştirmelerle 25 milyona kadar çıkarılabilecek. Bütçesi tamamen devlet tarafından karşılanacak olan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal inşaatı projesinde ana yüklenici olan Limak İnşaat, devrin ardından iki yıl süreyle bakım ve onarım hizmeti de verecek. öte yandan terminal inşaatının tamamlanmasının ardından operasyona geçiş süreci yürütülecek.

TAM BİR ÇEVRECİ
Uluslararası Havacılık örgütü (LATA) standartlarına göre üst düzeyde yolcu memnuniyeti ön planda tutularak tasarlanan yeni terminal binası çevre konusunda da oldukça hassas bir konumda bulunuyor. Çatısı güneş panelleri ile kaplanacak olan yeni terminal binası "Leed Gold" sertifikası alarak çevrecilik alanında bu düzeyde akreditasyonu olan ilk yolcu terminali olmayı hedefliyor. Toplam 700 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak Kuveyt’teki yeni terminal binasının çatısına konulacak olan yaklaşık 66 bin güneş paneli 12 MW’lık kurulu giice sahip olacak.