Basın
Basında Limak
2015
Limak, Kuveyt Havalimanı yeni terminal ihalesini kazandı

Limak, Kuveyt Havalimanı yeni terminal ihalesini kazandı

Ankara 24 Saat / 19.08.2015
Limak İnşaat, Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesini 4,34 milyar dolarlık teklifle kazandığını duyurdu.

Limak Holding tarafından yapılan açıklamaya göre, Limak İnşaat’ın kazandığı bu ihale, Türk müteahhitlerin yurt dışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliğini taşıyor.

Kuveyt Merkezi İhale Komisyonu (CTC), Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesinde Limak İnşaat’ın verdiği 4,34 milyar dolarlık (1,312 milyar dinar) teklifi onayladı.Açıklamada görüşlerine yer verilen Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Kuveyt yeni terminali inşaatının uzun zamandan bu yana takip ettikleri bir proje olduğunu belirterek, "Yurt dışında bu ölçekteki projeyi bir Türk şirketi olarak aldığımız için son derece mutlu ve gururluyuz" dedi.

Özdemir, ihale onayının kendilerine tebliğ edilmesi ve gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından üstün kalitede ve en hızlı şekilde terminal inşaatını tamamlayarak hizmete açacaklarını aktararak, Limak’ın global bir Türk markası olma yolunda hızla ve kararlı adımlarla ilerlediğini ifade etti. Havalimanı inşaatı ve işletmesi konusunda son yıllarda çok önemli projelere imza attıklarını vurgulayan Özdemir, "istanbul Sabiha Gökçen Havalimanı yeni terminal binasını inşa ettik ve işlettik. Kosova’da Priştine Havalimanı terminalini inşa ettik ve işletiyoruz.

Mısır’da Kahire Havalimam’nda ikinci terminal binasının inşaatına devam ediyoruz. Son olarak Rusya’da Rostov Havalimam’nda yeni terminal binası inşaat işini kazandık" bilgisini verdi. Özdemir, dünyanın en büyük havalimanı olacak olan İstanbul Üçüncü Havalimanı’nı inşa eden ve işletmesini yapacak olan konsorsiyumda yer aldıklarının altını çizerek, "Limak olarak Türk bayrağını bu anlamda dünyada dalgalandırmaya devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

YOLCU KAPASİTESİ 13 MİLYON
Verilen bilgiye göre, ilk etapta 13 milyon yolcu kapasiteli olarak inşa edilecek Kuveyt Havalimanı yeni terminal binasının kapasitesi daha sonra yapılacak iyileştirmelerle 25 milyona kadar çıkarılabilecek. Bütçesi tamamen devlet tarafından karşılanacak olan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal inşaatı projesinde ana yüklenici olan Limak İnşaat, devrin ardından iki yıl süreyle bakım ve onarım hizmeti de verecek. Öte yandan terminal inşaatının tamamlanmasının ardından operasyona geçiş süreci yürütülecek. Uluslararası Havacılık Örgütü (IATA) standartlarına göre üst düzeyde yolcu memnuniyeti ön planda tutularak tasarlanan yeni terminal binası çevre konusunda da oldukça hassas. Çatısı güneş panelleri ile kaplanacak olan yeni terminal binası "Leed Gold" sertifikası alarak çevrecilik alanında bu düzeyde akreditasyonu olan ilk yolcu terminali olmayı hedefliyor. Toplam 700 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak yeni terminal binasının çatısına konulacak olan yaklaşık 66 bin güneş paneli 12 MVV’lık kurulu güce sahip olacak.

Projenin mimari dizaynı Foster & Partners tarafından yapılırken inşaat süresince ortalama 5 bin kişiye istihdam sağlanması bekleniyor. Projeyle birlikte Kuveyt mevzuatının izin verdiği ölçüde Türkiye’den de önemli miktarlarda mal ve hizmet tedariki gerçekleştirilecek. İhale sürecinde Limak inşaat’ın Kuveyt’teki temsilciliğini ise Kharafi National Company yaptı.