Basın
Basında Limak
2015
Limak Çimento Afrika’ya 1 milyar euro yatıracak

Limak Çimento Afrika’ya 1 milyar euro yatıracak

Sabah / 18.12.2015
Limak Çimento, Afrika’da üç ülkede 1 milyareuroya kadar çıkabilecek büyük bir satın almaya hazırlanıyor

LİMAK Holding’in bünyesindeki Limak Çimento Afrika’da faaliyet gösteren bir grubun kıtadaki üç ayrı ülkede bulunan muhtelif tesislerinin satın alınması konusunda gizlilik anlaşması yaptı. Söz konusu satın alınanın 1 milyar euro değerinde olduğu belirtiliyor.

Limak Çimento Grup Genel Koordinatörü Gültekin Aksüyek, satın almanın finansmanı konusunda da Afrika’da faaliyet gösteren yabancı bir banka ile görüşmeler yaptıklarını ve bankanın olumlu olduğunu söyledi.

UÇ BEYİ OLACAĞIZ
Afrika’daki en büyük yatırımı yapan ilk Türk çimento şirketi olduklarını belirten Aksüyek "Dünya çimento sektöründeki bir grup Afrika’daki üç ayrı ülkedeki muhtelif tesislerini satmayı düşünüyor. Biz de satın almayla ciddi şekilde ilgileniyoruz. Bir gizlilik sözleşmesi imzaladık. 5-6 ayda şekillenir. Limak Holding’in Afrika’daki uç beyi olacağız. Fildişi’nde ise inşaat sektörüne girmeyi düşünüyoruz" diye konuştu. Afrika pazarında Nijerya merkezli Dangote Cement, Lafarge-Holcim, Alman Heidelberg ve PPC faaliyet gösteriyor.

Gelecek beş yıl içinde Güney Amerika ülkelerinden birinde de yatırım planladıklarını ve bir satın alma yapabileceklerini kaydeden Aksüyek, çimento yatırımı için Latin Amerika ülkelerinden birini de düşündüklerini kaydetti.