Basın
Basında Limak
2015
Kuveyt Havalimanı yeni terminal ihalesi Limak’ın

Kuveyt Havalimanı yeni terminal ihalesi Limak’ın

Hürses / 19.08.2015
Limak İnşaat, Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesini 4,34 milyar dolarlık teklifle kazandığını duyurdu. Limak Holding tarafından yapılan açıklamaya göre, Limakİnşaat’m kazandığı bu ihale, Türk müteahhitlerin yurt dışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliğini taşıyor.

Kuveyt Merkezi İhale Komisyonu (CTC), Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesinde Limak İnşaat’ın verdiği 4,34 milyar dolarlık (1,312 milyar dinar) teklifi onayladı. Açıklamada görüşlerine yer verilen Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Kuveyt yeni terminali inşaatının uzun zamandan bu yana takip ettilderi bir proje olduğunu belirterek, "Yurt dışında bu ölçekteki projeyi bir Türk şirketi olarak aldığımız için son derece mutlu ve gururluyuz" dedi. Özdemir, ihale onayının kendilerine tebliğ edilmesi ve gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından üstün kalitede ve en hızlı şekilde terminal inşaatını tamamlayarak hizmete açacaklarını aktararak, Limak’ın global bir Türk markası olma yolunda hızla ve kararlı adımlarla ilerlediğini ifade etti. Havalimanı inşaatı ve işletmesi konusunda son yıllarda çok önemli projelere imza attıklarını vurgulayan Özdemir, "İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı yeni terminal binasını inşa ettik ve işlettik. Kosova’da Prişüne Havalimanı terminalini inşa ettik ve işletiyoruz. Mısır’da Kahire Havalimanı’nda ikinci terminal binasının inşaatına devam ediyoruz. Son olarak Rusya’da Rostov Havalimanında yeni terminal binası inşaat işini kazandık" bilgisini verdi.

Özdemir, dünyanın en büyük havalimanı olacak olan İstanbul Üçüncü Havalimanı’nı inşa eden ve işletmesini yapacak olan konsorsiyumda yer aldıklarının altını çizerek, "Limak olarak Türk bayrağını bu anlamda dünyada dalgalandırmaya devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Verilen bilgiye göre, ilk etapta 13 milyon yolcu kapasiteli olarak inşa edilecek Kuveyt Havalimanı yeni terminal binasının kapasitesi daha sonra yapılacak iyileştirmelerle 25 milyona kadar çıkarılabilecek. Bütçesi tamamen devlet tarafından karşılanacak olan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal inşaatı projesinde ana yüklenici olan Limak İnşaat, devrin ardından iki yıl süreyle bakım ve onarım hizmeti de verecek. Öte yandan terminal inşaatının tamamlanmasının ardından operasyona geçiş süreci yürütülecek.

Limak Holding Başkanı Özdemir, "Türk bayrağım bu anlamda dünyada dalgalandırmaya devam edeceğiz" dedi.