Basın
Basında Limak
2015
KEDS AKADEMİ SAMSUN’DA

KEDS AKADEMİ SAMSUN’DA

55 Yenigün / 04.09.2015
Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi (KEDS) Akademi öğrencileri ve Kosovalı basın mensupları, Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. (YEDAŞ) yetkilileri ve Samsun basını ile bir araya geldi Kosova’da elektrik dağıtım faaliyetlerini yürüten Limak ve Çalık ortaklığındaki Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi tarafından, Kosova’daki işsizlik sorununun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla kurulan "KEDS Akademi" öğrencileri ve Kosovalı basın mensupları Samsun’a geldi. İki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Samsun’a gelen Kosovalı KEDS Akademi öğrencileri ve Kosovalı basın mensupları önce YEDAŞ binasına ziyarette bulundu. Daha sonra KEDS Akademi öğrencileri ve Kosovalı basın mensupları, YEDAŞ yetkilileri ile Samsun basını Atakum’da bir restoranda buluştu.

Kaynaşma ve işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen yemeğe YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, Balkan Türkleri Konfederasyon Başkan Vekili İzzet Altuntaş, Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mahmut Erdoğan, KEDS Akademi öğrencileri, Kosovalı basın mensupları, Samsun’da görevli basın mensupları katıldı.

Yemeğin ardından bir konuşma yapan YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, "Daha önce ecdadımız Balkanlarda Kosova halkı ile iyi ilişkiler kurmuştu. Bizim amacımız bu ilişkileri bu gün tekrar geliştirmek. Biz buradan bunun mesajını veriyoruz. Amacımız; YEDAŞ’ın dünya ölçeğinde geldiği seviyeyi, kaliteyi, verimliliği rol model olarak Kosova’ya nasıl taşıyabiliriz. Bunu düşündük ve böyle bir proje başlattık. Burada da medyaya büyük rol düşüyor tabi. Bunun için de her iki ülkenin medyasını bir araya getirdik. Bundan sonraki programımız buradaki basın mensuplarını Kosova’ya götürmek" dedi.

"BU PROJEYİ BİRÇOK BALKAN ÜLKESİNDE UYGULAMAYI DÜŞÜNÜYORUZ"
Sadece elektrik dağıtım ışının yapılmasının o işin karlılık oranını göstereceğini ifade eden Türkoğlu, "Ama bizim bu noktada yönetim şeklimiz çok farklı. Biz toplumun her noktasına dokunduk. Sürdürülebilir olmanız için ortak çıkar ve yön birliği yapmanız lazım. Dolayısıyla Kosovalı gençleri hem Türkiye’de eğitiyoruz hem oradaki üniversitelerine katkıda bulunuyoruz. Bizim amacımız bunu prototip olarak kabul edip bu projeyi birçok Balkan ülkesinde uygulamak" diye konuştu.