Basın
Basında Limak
2015
HAMİTABAT ÇEVRİM SANTRALİNİN TEMELİ ATILDI

HAMİTABAT ÇEVRİM SANTRALİNİN TEMELİ ATILDI

Türkiye / 28.05.2015
240milyon $ kazanç sağlayacak yatırım.
Temeli atılan Hamitabat Çevrim Santrali, sağlayacağı doğalgaz tasarrufu sayesinde yılda 240 milyon doların yurt dışına gitmesini önleyecek

Limak Holding tarafından projesi gerçekleştirilen Hamitabat Doğalgaz Santralinin temeli, dün düzenlenen törenle atıldı. Çevrim santralinin temeli Kırklareli’nde atılırken, aynı dakikalarda da Ankara Rixos Otel’de, yatırıma ilişkin kredi sözleşmesine imza atıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katıldığı törende konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 2013 yılında özelleştirme yoluyla devraldıkları Hamitabat Santrali’ne yapacakları yeni yatırımla ilgili bilgi verirken, "Türkiye’nin en eski doğalgaz santrali olma özelliği taşıyan 1200 megavatlık Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali, yapacağımız bu yatırımla birlikte Türkiye’nin en yeni teknolojiye sahip ve çevreye en saygılı santraline dönüşecektir. Özelleştirmeden devraldığımızda yüzde 38 olan verimlilik seviyesi brüt yüzde 62 seviyesine çıkarılacaktır.

Türkiye’nin ithal bir enerji kaynağı olan doğalğazı çok daha verimli bir biçimde elektrik enerjisine çevirecek olan yeni santral, aynı elektriği üretmek için neredeyse yan yanya daha az doğalğaz kullanacaktır. Sadece doğalgaz tasarrufu sayesinde 240 milyon dolar tutarında yılda yurt dışına daha az kaynak aktararak Türkiye ekonomisine önemli bir kaynak sağlayacaktır" diye konuştu.

Özdemir, "Yaklaşık 520 milyon avroya mal olacak bu yatırım için 5 bankadan 12 ve 15 yıl gibi çok uzun vadelerde 395 milyon avroluk kredi kullanacağız. 2017 yılının ikinci yarısında tamamlamayı planladığımız santralimizin eski ünitelerini de inşaat süresinin büyük bölümünde Türkiye’nin arz güvenliğine destek için emre amade olarak tutacağız" dedi.