Basın
Basında Limak
2015
En eski doğalgaz santral 520 milyona yenileniyor

En eski doğalgaz santral 520 milyona yenileniyor

Akşam / 28.05.2015
Limak Holding, Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali yenileme projesinin temelini attı. Enerji Bakanı Yıldız, "Son bir haftada yalnızca bakanlığımızın yaptığı açılışlar tutarı 2.1 milyar $" dedi.

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakan Taner Yıldız, Limak Holding’in Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali Yeni Yatırımı Kredi Sözleşmesi imza ve temel atma törenine telekonferansla bağlandı. Çeşitli illerde son bir haftada yapılan elektrik üretim santralı açılışlarının toplam yatırım değerinin, 2 milyar 100 milyon dolar olduğunu ifade eden Yıldız, buna, Sivas, Çanakkale, İzmir ve Aydın’daki santrallarını örnek gösterdi. Yıldız, "Türkiye’de siyaset, her ne kadar seçim öncesi bir kısım çalkantılar taşıyor olsa da istikrarını hiçbir zaman kaybetmez. Vatandaşımız gördüğünden daha geri kalmaz" dedi.

2017 DE TAMAMLANACAK
Enerji yatırımlarında kamuyla özel sektörün yer değiştirdiğine dikkati çeken Yıldız, kamunun zorda kalmadıkça üretim yatırımı yapmadığını belirterek, özel sektörün yaptığı yatırımların kamu bütçesine katkı yaptığını anlattı. Limak Holding ile InfraMed, Hamitabat Doğal Gaz Kombine Çevrim Santralı Yenileme Projesi kapsamında yenileme çalışmalarına başladı. Santralin verimlilik oranını yüzde 38’den yüzde 62’ye çıkarmayı amaçlayan projenin, 2017’de tamamlanması hedefleniyor. İki yıl önce ihalesi yapılan santral, 1 Ağustos 2013’te Limak Grubu tarafından devralınmıştı.

LİMAK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de "Bu yatırım, hem grubumuz hem de Türkiye adına çok büyük önem arz ediyor" dedi. Yatırımın yaratacağı doğalgaz tasarrufu sayesinde, doğalgaz ithalatında yıllık yaklaşık 240 milyon dolar azalma sağlanacağını ifade eden Özdemir, "520 milyon euroya mal olacak bu yatırım için 395 milyon euroluk kredi kullanacağız. Kredi tutarının büyük bir bölümü, yabancı bankalardan sağlanmış olacak. Bu da Türkiye’ye duyulan güveni teyit etmiş olmaktadır" dedi. Türkiye’nin en eski doğalgaz çevrim santralı olan santralın yenilenmesi için yürütülen proje kapsamında, yılda 600 milyon metreküp daha az doğalgaz ithal etmesi amaçlanıyor.