Basın
Basında Limak
2015
Elektrik faturaları yüzde 20 azalacak

Elektrik faturaları yüzde 20 azalacak

Sabah / 16.10.2015
ELDER Başkanı Özdemir, 1 Ocak’ta serbest tüketici limitinin sıfırlanmasıyla elektriğin % 15-20 ucuzlayacağını söyledi

LİMAK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, serbest tüketici sınırının kaldırılması durumunda enerji fiyatlarının yüzde 15-20 ucuzlayacağım belirtti. Kosova’daki genç işsizler için gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projesi Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi (KEDS) Akademisi’nin ikinci mezuniyet törenine katılan Özdemir, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Aynı zamanda Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı da olan Özdemir, kurlarda şu anda suni bir yükseklik olduğunu ifade ederek, "1 Kasım’dan sonra istikrar sağlanırsa kurlar düşer" dedi.

EPDK’YLA GÖRÜŞME
Özdemir, yatırımcılar olarak finansal bir yük altında bulunmadıklarını belirterek, "Proje finansmanlarım yaparken 8-10 yıllık modellerle yaptık. Geçtiğimiz 8-10 yılda, kurdaki artış ile Türkiye’deki enflasyonun seyrine baktığımızda yine de avantajlı olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda kurun Türkiye’deki enflasyona  nasıl bir orantı yapacağını bilmiyoruz. Onun için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile teknik toplantılar devam ediyor" diye konuştu.

YILDA 2 MİLYAR DOLAR YATIRIM
3’üncü uygulama döneminde yılda 2 milyar dolarlık yatırım yapmayı EPDK’dan talep ettiklerini de anlatan Özdemir, yatırımlarla 30 yaşında ve daha eski olan sistemlerin ve eski trafoların yenileneceğine işaret ederek, "Hâlâ mekanik sayaçlar var, bunları elektronik sayaca çevireceğiz" ifadelerini kullandı.

Kampanya dönemi başlıyor
CLK Boğaziçi Elektrik Genel Müdürü İbrahim Gümüşlü, elektrik piyasasının gelişmesinin tüketici lehine sonuçlar doğuracağını belirterek, “Firmalar serbest tüketicilerin kendilerini seçmesi için yan hizmetleri sunmak için yoğun bir hazırlık içerisinde” dedi. Gümüşlü, tüketici limitinin sıfırlanmasıyla abonelerin tıpkı bir telefon kullanıcısı gibi istediği tedarikçiden elektrik alma hakkına sahip olacaklarını ifade etti.