Basın
Basında Limak
2015
"Ciroda 2023 hedefini altı yıl öne çektik"

"Ciroda 2023 hedefini altı yıl öne çektik"

Ekonomist / 29.03.2015
Limak Holding, 2023 hedeflerini altı yıl öne çekti. Hâlihazırda 3 milyar dolar cirosu olan Limak, daha önce 2023 için hedeflediği 5 milyar dolar ciroya 2017 sonunda ulaşmayı planlıyor. Limak Holding Başkam Nihat Özdemir, "Özelleştirmeden aldığımız ihaleler, Üçüncü Havalimanının 2017’de devreye girecek olması, enerji ve çimentodaki büyüme hedefimizi öne taşıdı" diyor.

İnşaat, turizm, ulaştırma gibi sektörlerin yanı sıra özellikle enerji sektöründe özelleştirme ihalelerinden aldığı işlerle öne çıkan Limak Holding, hızlı bir büyüme içinde. Bu büyümeyi ciro hedeflerinde de görmek mümkün. Geçen yıl cirosunu 3 milyar dolara taşıyan grup daha önce 2023’te 5 milyar dolarlık ciroya ulaşmayı hedeflerken şimdi bu tarihi 2017’ye çekti. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Özelleştirmeden aldığımız ihaleler, Üçüncü Havalimanının 2017’de devreye girecek olması, enerji ve çimentoda işlerin büyümesi bu hedefimizi öne taşıdı" diyor. Bu hedef doğrultusunda bu yıl 1 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını söyleyen Özdemir, gelecek planlarını Ekonomist’e anlattı.

2015’i şirket olarak nasıl görüyorsunuz? Yıl sonu beklentiniz nedir?
Makro açıdan bakılırsa, Çin dahil gelişen ülkelerin tümü 2015 yılında geçmiş yıllardaki büyümelerinin biraz altında kalacak. Türkiye’nin de bu genel profilde yüzde 4 civarında bir büyüme yakalaması mümkün olabilirdi. Fakat döviz kurlarındaki hareketlilikle bu büyüme yakalanabilir mi bilmiyorum. Bir de seçim dönemlerinde iş adamı "Dur bir bakalım" der. Seçim sonrası iyi bir hükümet programıyla ortaya çıkılırsa, ilk dönemdeki yavaşlamayı ikinci yarı biraz örtebiliriz. Peki dolardaki ani yükselişin size ilk etkisi nasıl oldu? Dolardaki yükselişi ikiye ayırmalıyız bence. Birincisi parite. Bu dönemde paritenin 1,06’lara geldiğini gördük. Şimdi biraz çıkmış olsa da l’in altına inebilir diyenler var. Tabii paritenin bu kadar hareketli olmasının tesiri görülecektir. Fakat yapılan görüşmelerle bu konunun hakkından gelinebileceği ve bu çıkışı durdurabileceğimiz görüldü. Tabii paritedeki hareketliliğin bu kadar hızlı olması bizi etkiliyor.

Bu yükseliş performansınıza nasıl yansıdı? Bütçeler revize oldu mu?
Doların bu kadar yükselmesini beklemiyorduk. Bu bizi iki noktadan etkiliyor. Birincisi aldığımız kredilerle yaptığımız yatınmlar açısından. Burada krediye dayalı yatırımlarda bir problem yok, çalışmalarımız devam ediyor. Önemli olan bu yatırımlar için sağlanan finansman ve geri ödemelerinde. Bizim EBlTDA’lar TL’ye bağlı. Bunlardan kazandıklarımızı dolara çevirip borçlarımızı kapatıyoruz. Tabii ben bunun uzun süreceğini düşünmüyorum. Kurun yakın zamanda stabil hale geleceğini düşünüyorum.

Böyle zor bir süreçte siz hangi işlere odaklanacaksınız?
Bizim çalıştığımız dört ana sektör var. Birincisi ulaştırma dediğimiz limandık ve havalimanı işleri. Bu alanlar ve turizmde işler tamamen dış bağlantılarla gittiği ve gelirleri döviz olduğu için sıkıntı yok. Bizim asıl önemli sektörlerimizden biri de çimento. Bu işte iki numarayız. Bu alanda Ankara ve Kilis’te iki yatırım söz konusu. Yaptığımız yatırımlarla Türkiye’nin en büyüğü olma yolundayız. Çimentoda kazanç TL, fakat yapılan yatırımlar döviz cinsinden. Biraz sıkıntılı gibi görünse de, Türkiye’de yaşanacak enflasyon artışıyla çimentodaki döviz artış zararı kapatılabilir. Fakat bizim en önemli işlerimizden biri enerji. Orada da ne olacağını göreceğiz.

Beklentiniz nedir?
Bu alanda kumlu kapasitemiz yeni yatınmlarla artıyor. Enerji sektöründe üretim, dağıtım, satış ve ticaret olmak üzere sektörün her alanında varız. Şirketimiz enerjinin çeşitlenmesinden satış ve pazarlamasına kadar dikey entegrasyona sahip. Burada sıkıntı gelirlerimizin TL olması ve dünyadaki enerji fiyatlarında düşüş olmasıdır. Dünyaya paralel bizim de fıyatlanmız düşük. Bundan dolayı bir sıkıntı var.

"Üçüncü Havalimanı için makineler sahaya indi"
Nihat Özdemir, Üçüncü Havalimanı için yatırımın hızla sürdüğünü belirtiyor. Özdemir, şunları söylüyor: "Sondajlarda sona gelindi. Artık bütün makine ekipmanını sahaya indirdik ve çalışmalar başladı. 29 Ekim 2017de de Üçüncü Havalimanı’nı 90 milyon yolcu kapasiteyle açmak istiyoruz. Şu anda 3 bin çalışan var. Yıl ortasında 30 bin olur. Havalimanı bittiğinde ise çalışan sayısı 100 bin olacak."

Peki grubun 2015 hedeflerinden söz eder misiniz?
2014’te ciroda 3 milyar doları geçtik. Bu yıl yüzde 20 civarı büyüme hedefliyoruz. Cironun 2017 sonunda 5 milyar dolar olmasını planlıyoruz. Gidişat da bunu gösteriyor.

Bu hızlı çıkış nasıl olacak?
Aslında 5 milyar dolar ciro bizim 2023 hedefimizdi. Fakat yaptığımız işler, özelleştirmeden aldığımız ihaleler, Üçüncü Havalimanı’nın 2017’de devreye girecek olması, enerji ve çimentoda işlerin büyümesi bu hedefimizi öne taşıdı.

Yatırım planınız nedir?
Bizim bu yıl 1 milyar dolar yatırım planımız var. Enerjide daha alınacak çok yolun olduğuna inanıyorum. Bu nedenle hemen hemen bu rakamın büyük bir kısmı enerjide olacak. Yüzde 40 enerji, yüzde 30 çimento, gerisi de turizm ve diğer işlerde olacak. Kıbns’ta Babil’in Asma Bahçeleri’nden esinlenerek tasarlanan otel projesini tekrar devreye aldık. Bu proje 120 milyon dolara mal olacak.

Sizin bir de gıda şirketiniz var. Bireysel olarak çok sahiplendiğiniz Limkon şirketinde yeni bir gelişme olacak mı?
Gıda gelirlerimizde küçük bir paya sahip ve henüz gıda işini büyütmedik. Daha doğrusu sıra ona gelmedi. Ama bu şirketimiz her yıl yüzde 15 büyüyor. Ben burada kişisel olarak büyümeyi çok istiyorum.

Bu işteki ısrarınız neden?
Açıkçası ben önümüzdeki 10 yılda gıda sektörünün sadece Türkiye değil dünyada iyi bir sektör olacağını düşünüyorum. Mevcut işleri daha stabil hale getirirsek, gıda alanında büyük yatırımlar yapmayı planlıyorum.

Enerjide en çok hangi alanda sıkıntı görüyorsunuz?
Hesaplarımıza göre HES’lerde bir sapma yok. Kömüre dayalı doğalgaz santrallerinde ne olacağını göreceğiz. Burada hesaplan revize ediyoruz.

’Revize yapıyoruz’ dediniz. Bu konuda ne tür çözümler üzerinde çalışıyorsunuz?
Refinansman konularında çalışıyoruz. Türk Lirası karşısında hedge’ler yapıyoruz. Önümüzdeki beş yılda hangi para cinsinden borçlanırsak, gelirlerle dengesini ona göre sağlamayı düşünüyoruz. Dolar bazında borçlanırken şimdi Euro bazında borçlanmayı tercih ediyoruz.

Üçüncü Havalimanı gibi mega bir projeyi üstlendiniz. Burada iyi ki Euro ile borçlanmışız dediniz mi?
Orada dolarla borçlanmak zaten doğru olmazdı. Bu nedenle yatıranlarımızı daha iyi yapıyoruz.

"Meyve suyuna girip market raflarına çıkacağız"
Gıda sektöründe mevye ve sebze püresi işinde olan Limak, enerji, havalimanı ve çimento gibi büyük işlerin ardından gıda alanında da önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Gıdada ne gibi hedefleri olduğunu sorduğumuz Özdemir, "Bildiğiniz üzere meyve konsantresinde varız. Fakat ben bu işte meyve suyu içeceğine de dönmemiz gerektiğini düşünüyorum. Konsantreyi toptan olarak Türkiye ve yurtdışına taşıyoruz. Fakat bu işi meyve suyuna geçerek şişede, market raflarında tüketicilerin ulaştığı bir noktaya getirmek istiyoruz. Bunu 2017de gündeme getirmeyi istiyoruz" diyor.