Basın
Basında Limak
2015
Afrika’da milyarlık safariye hazırlandı

Afrika’da milyarlık safariye hazırlandı

Milliyet / 18.12.2015
Limak Holding bünyesindeki Limak Çimento’nun, Afrika kıtasındaki üç ayrı ülkede toplam 1 milyar euro’ya kadar çıkabilecek büyük bir satın almaya hazırlık yaptığı bildirildi. Afrika pazarına Mozambik ve Fildişi Sahili’nde yatırımları bulunan Limak Çimento, Afrika’da faaliyet gösteren bir grubun muhtelif tesislerini satın alınması konusunda gizlilik anlaşması yaptı.

Holdingin Çimento Grup Genel Koordinatörü Gültekin Aksüyek, Reuters’a yaptığı açıklamada, Türk sanayicilerinin Afrika’ya girmekte çok geç kaldığını vurgularken, üzerinde çalıştıkları söz konusu satın almanın finansmanı konusunda da, yine bu kıtada faaliyet gösteren yabancı bir bankayla görüşmeler yaptıklarını, sürecin olumlu işlediğini de söyledi.

Aksüyek, Afrika’daki en büyük yatırımı yapan ilk Türk çimento şirketi ; olduklarını hatırlatırken, "Dünya çimento sektöründeki bir grup, Afrika’da üç ayrı ülkedeki muhtelif tesislerini satmayı düşünüyor. Biz de satın almayla ciddi şekilde ilgileniyoruz. Bununla ilgili gizlilik sözleşmesi de imzaladık. 5-6 ay içinde şekillenir" dedi.

Balkanlar desteği
Afrika’yı büyümede önemli bir pazar olarak gördüklerini belirten Aksüyek, "Önümüzdeki üç yıl içinde burada entegre tesis kurmayı düşünüyoruz. Kendimize bir misyon biçtik. Limak Holding’in Afrika’daki uç beyi olacağız" derken, "Bizimle beraber Limak Enerji de Mozambik’te etüdlerini yapmaya devam ediyor. Yine Fildişi’nde inşaat sektörüne, girmeyi düşünüyoruz" ifadesini kullandı.