Basın
Basında Limak
2015
5’inci vitesi duyunca bu işte bir hayır var dedi

5’inci vitesi duyunca bu işte bir hayır var dedi

Milliyet / 06.05.2015
Cumhurbaşkanı, geçen yıl Nihat Özdemir’e (65) ’Artık 5’inci vitestesin. Anlamını da sen bilirsin’ dedi. Bu sözden "Büyük hayır işleri yap" mesajını çıkaran Özdemir, dev eğitim kompleksi kurdu

SİİRT Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Siirt mitingi için Limak Holding’in patronu Nihat Özdemir’in özel uçağıyla havalanıyoruz. Gidiş yolundaki sohbet "3’üncü havalimanı ve piyasaların durumu" oluyor.

Dönüşe, Limak tarafından 9 ay gibi kısa bir sürede 42 milyon TL yatırımla tamamlanan Kız İmam Hatip kompleksinin açılışında Erdoğan’ın Nihat Bey’e hitaben söylediği, "Artık 5. vitestesin. Bunun ne anlama geldiğini sen anlarsın" sözü damga vuruyor.

Üstü kapalı bu sözün açık ’anlamını’ uçakta Nihat Bey’e soruyoruz: "Bir yurtdışı seyahatiııdeydik. O zaman 64 idim, şimdi 65 yaşındayım. Aslında mesaj netti: "Allah geçinden versin ama ölüm yaklaşıyor. Bu dünyada sonsuza kadar anılmanı sağlayacak hayır eserleri bırakmaya bak."

Detayla ilgili
Nihat Bey, Erdoğan’a kararını bildiriyor: "Siirt’e bir okul yaptırmak istiyorum."
Yanıt hızlı geliyor: "Buraların Kız İmam Hatip Okulu’na ihtiyacı var. Spor salonu, konferans salonu, yurt binası içinde olan bir külliye yaparsan iyi olur."

Ve Limak işe koyuluyor. İçinde eski okulun bulunduğu alan tahsis ediliyor. Mimari proje hazırlanıyor. Yıkım başlıyor. Erdoğan her aşamayı yakından izliyor, tavsiyelerde bulunuyor, önerdiği mimar işe koyuluyor.

Ardından önceki gün açılışı yapılan Anadolu Kız İmam Hatip Kompleksi ortaya çıkıyor. Milİi Eğitim Bakanlığı’na bağışlanıyor. Okulun ismiyle ilgili karar bakanlığa bırakılıyor. Okulun adını "Siirt İbrahim Hakkı" (İbrahim Hakkı Hazretleri’nden yola çıkılarak) olarak belirleyen bakanlık, kompleksteki yurdun işletmesini Bilal Erdoğan’ın da yönetiminde yer aldığı TÜRGEV’e (Türkiye Gençlik ve Eğitim Vakfı) veriyor.

İsmi TÜRGEV verdi
Nihat Bey, “Bu yöntemle yurt bölümünün bakımsız kalması önlenir. Okulla ilgili bir ihtiyaç olduğunda da biz her daim buradayız” diyor. TÜRGEV yurdun ismine Emine Erdoğan’ın adını veriyor. Cumhurbaşkanı ve ailesinin önem verdiği, Limak’ın altına imza attığı bu hayır işinin açılışına Erdoğan’ın yanı sıra eşi Emine Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan katılıyor.

Nihat Bey’e soruyoruz, "Milli Eğitim’e bugüne kadar kaç okul bağışladınız?" "Bugüne kadar 10 okul yapıp bağışladık. Bakım, onarım gerektiğinde hemen ekip oluşturur, gereğini yaparız" diyor.

Sabiha Gökçen pisti takıldı...
ihalelerden sonra Kamu ihale Kurumu ve açılan davalar nedeniyle işlerin geç başladığını anlatan Özdemir, "Mesela Sabiha Gökçen’de ikinci pist ihalesi yapıldı. Bir yıldır bekliyoruz. Çözüm lazım" diyor. Enerji yatırımlarına TEİAŞ’ın ayak uyduramadığını ifade eden Özdemir, "Dağıtım ihalelerinden önce TEİAŞ özelleştirilmeliydi" ifadesini kullanıyor.

KUŞLARA YOL GÖSTERECEK!
Nihat Bey’e 3’üncü havalimanı ile ilgili bir kaç soru...

- 3’üncü havalimanı yapımı kuşların göç rotasını olumsuz etkileyecek. Bu konuda ne yapacaksınız?
Üzerinde çalışıyoruz. Yurtdışı örneklere bakıyoruz. Kuşların rotasını sinyaller üzerinden değiştirecek bir sistem yerleştirmeyi planlıyoruz. Kuşlar bu bölgeye gelerek yiyecek ihtiyaçlarını da karşılıyorlar. Şimdi onları farklı alanlara yönlendireceğiz, o bölgede de yiyecek bulunduracağız. Dolayısıyla kuşlara öğreterek rotalarını değiştireceğiz.

- Sert esen rüzgarın uçuşlar için olumsuz etkisini hesapladınız mı?
Şimdi kullanılan Yeşilköy’deki Atatürk Havalimanı’nda ne esiyorsa, burada da o kadar esiyor. Bir sorun yok.

- Bölgede, 3’üncü havalimanı çevresinde araziniz var mı? Proje öncesinde veya sonrasında alımını yaptığınız...
Hiç yok. Ama almayı düşünüyorum. Bizim konsorsiyumda yer alan 5 gruptan da bildiğim kadarıyla kimsenin bölgede arazisi bulunmuyor.

- Yükselen kurlar sizi vuracak mı?
Bizim gelirimiz euro ile hesaplanıyor. Harcamalarımızı Türk Lirası ile yapıyoruz. Dolayısıyla yükselen euro bizim avantajımıza. Ama altyapı çalışmalarındaki yüksek maliyet bizi zorlayacak gibi duruyor.