Basın
Basında Limak
2015
5 BANKADAN 395 MİLYON EURO KREDİ SAĞLANDI

5 BANKADAN 395 MİLYON EURO KREDİ SAĞLANDI

Dünya / 28.05.2015
Hamitabat 520 milyon euro yatırımla daha verimli olacak
Türkiye’nin en eski doğalgaz çevrim santrali olan bin 200 MW’lik kurulu güce sahip Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali, 520 milyon euroluk yatırımla yenilenecek, 2017 yılının ikinci yarısında hizmete girecek. İmza töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, son 10 gün içerisinde bakanlığın enerjide yapmış olduğu açılışların tutarının Hamitabat’la birlikte 3 milyar dolara yaklaştığını söyledi. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir de santralin yüzde 38 olan verimlilik seviyesinin yüzde 62’ye çıkarılacağını büdirdi. Özdemir kredinin 120 milyon euroluk kısmının öz kaynaklardan, 395 müyon euroluk kısmının ise 5 bankadan sağlandığını kaydetti.

Limak’tan Hamitabat’a 520 milyon euroluk yatırım
Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali yenileme yatırımında imzalar atıldı. Limak yenileme için yapacağı 520 milyon euroluk yatırımı 2017’de tamamlamayı planlıyor. Türkiye’nin en eski doğalgaz çevrim santrali olma özelliği taşıyan yaklaşık bin 200 MW’lik kurulu güce sahip Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali yenileme yatırımı için sözleşme imzalandı. 520 milyon euroluk santral 2017 yılının ikinci yarısında tamamlanacak.

Bin 200 MW’lık Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali’nin yeni yatırımı kredi imza ve temel atma töreni dün gerçekleşti. İmza töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, son 1 hafta 10 gün içerisinde yalnızca Enerji Bakanlığının illerde yapmış olduğu açılışların tutarının 2.1 milyar doları geçtiğini belirterek, Hamitabat ile 520 milyon euroluk, neredeyse 3 milyar dolara yaklaşık bir tören gerçekleştirdiklerini söyledi. Bakan Yıldız, Türkiye’deki siyasetin, her ne kadar seçim öncesi bir kısım çalkantılar, bir kısım cümleler, vaatler taşıyor olsa da istikrarını hiçbir zaman kaybetmeyeceğini söyledi.

2017’de tamamlanacak
Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye’nin en eski doğalgaz santrali olma özelliği taşıyan yaklaşık bin 200 MW’lik Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali’nin, özelleştirilmeden önce yüzde 38 olan verimlilik seviyesinin yüzde 62’ye çıkarılacağını söyledi. Yapı Kredi ve UniCredit liderliğinde gerçekleştirilen santralin yeni yatırımının toplamda 520 milyon euraya mal olacağının altını çizen Özdemir, “Bunun yaklışık 120 milyon euroluk kısmını özkaynakla, 394 milyon euroluk kısmı ise 5 bankadan aldığımız uzun vadede kredi ile yapılacak" diye konuştu. Yeni ünitelerin 2017 yılının ikinci yarısında tamamlanmasının planlandığını kaydeden Özdemir, santralin inşası sırasında istihdam sayısının bin 500 kişiye yükseleceğini aktardı.