Basın
Basında Limak
2015
4.3 MİLYAR $’LIK HAVALİMANINI TÜRKLER YAPACAK

4.3 MİLYAR $’LIK HAVALİMANINI TÜRKLER YAPACAK

Milliyet / 19.08.2015
Kuveyt Merkezi İhale Komisyonu (CTC), Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesinde Limak İnşaat’ın verdiği 1 milyar 312 milyon dinarlık (4.3 milyar dolar) teklifi onayladığını açıkladı.

Limak İnşaat’ın kazandığı ihale, Türk müteahhitlerin yurtdışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliğini taşıyor.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Bu ölçekteki bir projeyi aldığımız için son derece mutlu ve gururluyuz. İhale onayının bize tebliğ edilmesi ve gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından hızlı şekilde terminal inşaatını tamamlayarak hizmete açacağız" diye konuştu.

İlk etapta toplam 13 milyon yolcu kapasiteli olarak inşa edilecek olan Kuveyt Havalimanı yeni terminal binasının l kapasitesi daha sonra yapılacak iyileştirmelerle 25 milyon yolcuya kadar çıkarılabilecek.

Çatısı güneş panelleri ile kaplanacak olan yeni terminal binası Leed Gold sertifikası alarak çevrecilik alanında bu düzeyde akreditasyonu olan ilk yolcu terminali olmayı hedefliyor.

Toplam 700 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak yeni terminal binasının çatısına konulacak olan yaklaşık 66 bin güneş paneli 12 MW’lık kurulu güce sahip olacak.

Ortadoğu bölgesinde iddialı olacak projenin mimari dizaynı Foster 6’ l Partners tarafından yapılırken inşaat süresince ortalama 5 bin kişiye istihdam sağlanması bekleniyor.