Basın
Basında Limak
2015
4,3 milyar dolarlık ihale Limak’ın

4,3 milyar dolarlık ihale Limak’ın

Hürriyet / 19.08.2015
Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesine 4 milyar 340 milyon dolar veren Limak İnşaat’ın teklifi Kuveyt İhale Komisyonu tarafından onaylandı. Bu ihale Türk inşaat şirketlerinin yurtdışında tek kalemde kazandığı en büyük ihale olma özelliği taşıyor.

KUVEYT Merkezi İhale Komisyonu (CTC), Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası yapım ihalesinde Limak İnşaat’ın verdiği 4 milyar 340 milyon dolarlık (1 milyar 312 milyon dinar) teklifi onayladığını açıkladı. Limak İnşaat’ın kazandığı bu ihale, Türk müteahhitlerin yurtdışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliğini taşıyor. Kuveyt yeni terminalinin inşaatının uzun zamandan bu yana takip ettikleri bir proje olduğunu belirten Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, "Yurtdışında bu ölçekteki bir projeyi bir Türk şirketi olaıak aldığımız için son derece mutlu ve gururluyuz. İhale onayının bize tebliğ edilmesi ve gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından üstün bir kalitede ve en hızlı şekilde bu terminal inşaatım tamamlayarak hizmete açacağız" dedi.

HAVALİMANI TECRÜBESİ
Limak’ın global bir Türk markası olma yolunda hızla ve kararlı adımlarla ilerlediğim belirten Özdemir, "Havalimanı inşaaü ve işletmesi konusunda son yıllarda çok önemli projelere imza attık. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı yeni terminal binasım inşa ettik ve işlettik. Kosova’da Priştine Havalimanı’nı terminalini inşa ettik ve işletiyoruz. Mısır’da Kahire Havalimanında ikinci terminal binasının inşaatına devam ediyoruz. Son olarak Rusya’da Rostov Havalimanında yeni terminal binası inşaat işini kazandık. Dünyanın en büyük havalimanı olacak olan İstanbul Üçüncü Havalimanı’nı inşa eden ve işletmesini yapacak olan konsorsiyumda yer alıyoruz. Limak olarak Türk bayrağını bu anlamda dünyada dalgalandırmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

13 MİLYON YOLCU
İlk etapta 13 milyon yolcu kapasiteli inşa edilecek olan Kuveyt Havalimanı yeni terminal binasının kapasitesi daha sonra 25 milyona kadar çıkarılabilecek. Bütçesi tamamen devlet tarafından karşılanacak Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal inşaatı projesinde ana yüklenici Limak İnşaat, devrin ardından iki yıl süreyle bakım ve onanm hizmeti de verecek. Projenin mimari dizaym Foster&Partners tarafından yapılırken inşaat süresince ortalama 5 bin kişiye kişiye istihdam sağlanması bekleniyor. Projeyle birlikte Kuveyt mevzuatının izin verdiği ölçüde Türkiye’den de önemli miktarlarda mal ve hizmet tedariki gerçekleştirilecek. İhale sürecinde Limak İnşaat’ın Kuveyt’teki temsilciliğini ise Kharafi National Company yaptı.

Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binasıyla 15 bin metrekare büyüklükte, 2 katlı bir otel de yer alacak. Birinci terminalden ikinci terminale geçiş için 3 kilometrelik bir tünelde proje kapsamında inşa edilecek.

TERMİNAL ÇATISINA GÜNEŞ PANELİ
ÇATISI güneş panelleri ile kaplanacak olan yeni terminal binası Leed Gold sertifikası alarak çevrecilik alanında bu düzeyde akreditasyonu olan ilk yolcu terminali olmayı hedefliyor. Toplam 700 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak yeni terminal binasının çatısına konulacak olan yaklaşık 66 bin güneş paneli 12 MVM’lık kurulu güce sahip olacak.