Basın
Basında Limak
2015
3. havalimanının kredisi tamam

3. havalimanının kredisi tamam

Ekonomi Gazetesi / 13.04.2015
Üçüncü havalimanının ilk etabı için 750 milyon euro köprü kredisi aldıklarını ifade eden Nihat Özdemir, 4.5 milyar euro kredi anlaşmasının mayıs ayında imzalanacağını ifade etti.

Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, üçüncü havalimanının ilk etabı için 750 milyon euro köprü kredisi aldıklarını belirterek, "Kredi dört yılı geri ödemesiz toplam 16 yıl vadeli olacak ve yedi Türk bankasından sağlanacak" dedi. İlk etabın maliyetinin 5.56 milyar euro olacağını ve bunun yaklaşık yarısının altyapıya gideceğini söyleyen Özdemir, toplam 10.5 milyar euroluk yatırımla tamamlanacak havalimanının planlandığı gibi etabının 29 Ekim 2017’de hizmete açılacağını söyledi. Yeni yatırımlarıyla ilgili gazetecilerle bir araya gelen Özdemir, kapasite artırım yatırımları ve yeni satın almalar yoluyla enerjideki kurulu güçlerini ve çimentodaki pazar payını yaklaşık iki katma çıkarmayı plnladıklarım söyledi. Özdemir, geçen yıl 3 milyar doları aşan cirolarını 2017’de 5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

1 MİLYAR $ YATIRACAK
Bu yıl elektrik üretim tarafına 1 milyar dolar yatırım yapacaklarını açıklayan Özdemir, Hamitabat doğalgaz çevrim santralinin olduğu yere yeni santral kuracaklarını, YeniköyKemerköy termik santralinde de 300 milyon dolarlık rehabilitasyon yatırımı yapacaklarını söyledi. Enerjide arz fazlası oluşması nedeniyle elektrik fiyatların beklentilerinin altında seyrettiğini söyleyen Özdemir, "Ancak seçim sonrasında talep yüzde 5 artabilir" dedi.

Afrika’ya çifte yatırım
AFRİKA’DA iki çimento tesisi kuracaklarını dile getiren Nihat Özdemir, "Fildişi sahilinde 50 milyon dolarlık yatırım ile bir çimento üretim tesisi, Mozambik’te de 150 milyon dolarlık çimento fabrikası kuracağız" diye konuştu.

ÜÇÜYLEDE İLGİLENİYOR
Türkiye’nin gündeminde mayıs aymda ihaleye çıkarılması beklenen Kanal İstanbul, üç katlı tüp geçit ve üçüncü köprü bağlantı yollarının yapımı gibi çok büyük altyapı projeleri olduğunu söyleyen Özdemir, "Bunların hepsiyle ilgileniriz, ihaleye girip girmeyeceğimiz ise yaptığımız fizibilite sonrası belli olur" değerlendirmesinde bulundu.