Basın
Basında Limak
2015
3. havalimanında 4.5 milyar euroluk kredi anlaşması mayısta imzalanıyor

3. havalimanında 4.5 milyar euroluk kredi anlaşması mayısta imzalanıyor

Akşam / 22.01.2015
3. havalimanının duty-free bölümünün Heinemann ve Unifree’ye verilmesi dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Özdemir, "750 milyon euro köprü kredisi aldık, kredi anlaşması da mayıs ayı içinde yapılacak" dedi.

ÜÇÜNCÜ Havalimanı işletmesi İGA gümrüksüz satış mağazaları işletmesi için Alman Heinemann ve Türk ortağı Unifree şirketi ile anlaşma imzaladı. Henimann ve Unifree, toplam 25 yıllık işbirliği kapsamında, üçüncü havalimanına 120 milyon euro yatırımla dünyanın en büyiik duty free kompleksini yapacak. İmza töreninde konuşan İGA Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, KDV dahil 36 milyar euroluk yatırımla cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımını hayata geçireceklerini söyleyerek. "Bölgenin en önemli aktarma merkezi olan İstanbul, büyüklüğün yanı sıra yaratacağı ticari hacimle ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak" dedi. Hamburg merkezli, dünyanın en büyük duty free şirketi olan Heinemann CEO’su Claus Heinemann, "30 yıldır Türkiye’deyiz. Bu sürecin son 15 yılı Atatürk Havalimanı’ndaydı. Almanya ve Türkiye arasında ciddi bir ilişki var. Benim için de İstanbul çok önemli bir merkez. Türkiye’ye güveniyoruz" ifadelerini kullandı.

6 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK
• 53 bin metrekare alana sahip olacak mağazalar, 400’den fazla markayı çatısı altında barındıracak.
• Toplam 6 bin kişiye istihdam sağlayacak. Yolcuların rahat alışveriş edebilmeleri için farklı bir mimariye sahip olacak mağaza kompleksinde gidiş katında Türk ürünlerinin de satıldığı 3 bin metrekarelik bir mağaza da yer alacak.
• 6.500 metrekarelik alana kurulacak mağazada lüks mallar satışa sunulacak. Geliş katında 12 bin 500 metre karelik mağaza yer alacak.

ALIŞVERİŞ ARABALARI BİLE AKILLI
ARA noktalar ve satış merkezleri ile adeta AVM konseptine sahip olacak havalimanında engelli yolcular için özel hizmetler de verilecek. Ayrıca son teknoloji ile donatılan duty free de mağazalarda, üç boyutlu hologram sistemlerinden şarj edilebilen akıllı alışveriş arabalarına kadar bir çok yeni teknolojinin de bir arada sunulması planlanıyor.