Basın
Basında Limak
2015
3. HAVALİMANINA RUSYA’DAN DEV PAKET İNDİ

3. HAVALİMANINA RUSYA’DAN DEV PAKET İNDİ

Milliyet / 19.06.2015
İGA Havalimanı İşletmesi, İstanbul’da yapımı süren üçüncü havalimanı projesinde kullanılmak üzere Rusya’nın en büyük bankası Sberbank ile 500 milyon euro’luk kredi için anlaştı.

St.Petersburg’da gerçekleşen Uluslararası Ekonomik Forum (SPIEF 2015) çerçevesinde sağlanan mutabakatı Sberbank adına Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sergey Gorkov, İGA Havalimanı İşletmesi AŞ adına da Mehmet Cengiz, Nihat Özdemir ve Cemal Kalyoncu imzaladı. Sberbank, söz konusu finansmanı Türkiye’deki yatırımı DenizBank aracılığı ile sağlayacak.

Yeni havalimanı ile ilgili yaklaşık 6.6 milyar euro’luk planlanan yatırımın 2.3 milyar euro’luk kısmı konsorsiyum üyesi 5 şirketin koyacağı öz kaynaktan karşılanacak. 4.3 milyar euro’luk kısmı ise proje finansmanı şeklinde sağlanacak. Sberbank’m Türkiye yatırımı Denizbank da bu projede 500 milyon euro’luk finansmanla, kredi desteği sağlayan bankalardan biri olacak.

Denizbank devrede...
Sberbank’m sağlayacağı 500 milyon euro’luk kredi toplamda 16 yılı kapsıyor. Bu rakamın 30 milyon euro’luk kısmı işletme sermayesi kredisi şeklinde olacak. Anlaşma sonrası İGA Havalimanı İşletmesi adına konuşan İGA Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Holding Yönelim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Sberbank ile mutabakat zabtını imzaladıklarını da belirtti.

Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gorkov, "Dünyanın en büyük havalimanı inşaatının yapımı ve işletmesinde finans desteği sağlamaktan memnunuz. Proje tamamlandıktan sonra yıllık 150 milyon yolcu kapasitesinin olması planlanıyor. Biz önde olan Türk şirketleri ile işbirliğimizi geliştirmeye devam edeceğiz" dedi.