Basın
Basında Limak
2015
3. havalimanına BÜYÜK DESTEK

3. havalimanına BÜYÜK DESTEK

Takvim / 19.06.2015

RUSYA’ nın en büyük bankası Sberbank, seçimlerin hemen ardından Türk ekonomisine ’güven’ mesajı verdi. Banka, İstanbul’un 3’üncü havalimanına 500 milyon euroluk kredi verilmesiyle ilgili mutabakat zaptını imzaladı. St.Petersburg’da gerçekleşen Uluslararası Ekonomik Forum’da mutabakat zaptına banka adına Sberbank Başkan Yardımcısı Sergey Gorkov, İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. adına da Mehmet Cengiz, Nihat Özdemir ve Cemal Kalyoncu imza koydu. Finansman, Sberbank’ın Türkiye’deki yatırımı Denizbank aracılığı ile sağlanacak.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ
Sberbank’ın sağlayacağı 500 milyon euroluk kredi 16 yılı kapsıyor. Sberbank Başkan Yardımcısı Gorkov, "Dünyanın en büyük havalimanı inşaatının yapımı ve işletmesinde finans desteği sağlamaktan memnunuz. Proje tamamlandıktan sonra yıllık 150 milyon yolcu kapasitesinin olması planlanıyor. Biz önde olan Türk şirketleri ile işbirliğimizi geliştirmeye devam edeceğiz" dedi. Anlaşma sonrası İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş.
adına bir açıklama yapan İGA Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak Holding Başkanı Nihat Özdemir, Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımım hayata geçireceklerini söyledi. İmza törenine Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş de katıldı. Öte yandan Devlet Hava Meydanları işletmesi Genel Müdürlüğü, "3. Havalimanı’na durdurma kararı” haberini yalanladı, "İnşaat hızlı bir şekilde devam ediyor" dedi.