Basın
Basında Limak
2015
‘3 büyük projeye de talibiz’

‘3 büyük projeye de talibiz’

Sabah / 10.04.2015
İstanbul’un çehresini değiştirecek 3 büyük projeyi yakın takibe alan Limak Holding, enerjiye de 1 milyar dolar yatıracak Limak’nın hedefine ultra lüks otel Mardan Palace da var.

Tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak 3’üncü Havalimanı Projesi’nde yer alan Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, İstanbul’un yıldızını parlatacak 3 büyük projede yer almak istediklerini söyledi.

“Dünya bu çalışmaları yakından takip ediyor” diyerek tanımladığı 3’üncü Köprü bağlantı yolları Kuzey Marmara Otoyolu, Kanal İstanbul ve 3 Katlı Tüp Geçit’le ilgilendiklerini anlatan Özdemir, “Bunların değeri 30 milyar dolardan fazla. Biz de ilgiliyiz” dedi.

CİRO 2 MİLYAR DOLAR ARTACAK
Enerji, inşaat, çimento gibi sektörlerde hızla büyüyen Limak’ın geçen yıl 3 milyar dolarlık ciro elde ettiğini, bu rakamı 2017’ye kadarki 3 yıllık süreçte yüzde 70’e yakın artıracaklarını dile getiren Özdemir’e göre hedef 5 milyar dolara ulaşmak. Bunun için en önemli görev ise enerjiye düşüyor. Cironun yarısını sağlayan enerji sektöründe mevcut kurulu güçlerinin 3 bin Megawatt (MW) olduğunu söyleyen Özdemir, santrallerinde yapacakları kapasite artışı ile rehabilitasyon çalışmaları ve yeni satın almalarla gelecek 3-4 yıl içinde 5 bin MW’a ulaşmayı hedeflediklerini anlattı.

ENERJİYE 1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM
Önceliklerinin kurulu gücün neredeyse yarısını karşılayan Hamitabat’ı daha verimli hale getermek olduğunun altını çizen Özdemir, “Bu yıl elektrik üretim tarafına 1 milyar dolar yatırım yapacağız. Bin 200 MW’lik Hamitabat Doğlagaz Çevrim Santrali’nin olduğu yere yeni santral kuracağız. Bu santralin 2017’nin ilk yarısında devreye girecek bu yatırımımız 750 miyon dolara mal olacak ve bize bu verimliliği ile yılda 240 milyon dolar kazandıracak” dedi.

Bin 50 MW’lık Yeniköy-Kemerköy’ün de 300 milyon dolarlık rehabilitasyon yatırımı kredisinin hazır olduğunu vurgulayan Özdemir, iki yıl içinde bu yatırımın tamamlanacağını ve verimliliğinin artırılacağını belirtti.

Limak’ın elektrik üretim portföyünde Hamitabat ve Yeniköy-Kemerköy termik santralllerinin yanı sıra 800 MW’lık hidroelektrik portfoyü bulunuyor. Güneşte 13.1 MW’lık lisans aldıklarını söyleyen Özdemir, hedeflediklerinin 30 MW’a ulaşmak olduğunu söyledi.

Seçimden sonra talep artar
Boğaziçi, Uludağ, Akdeniz ve Çamlıbel EDAŞ’ların işletmesiyle elektrik tüketiminin geçen yıl 240 milyar kilowattsaat olduğunu; enerjide arz fazlası oluşması nedeniyle elektrik fiyatlarının beklentilerinin altında seyrettiğini söyleyen Özdemir, “Ancak seçim sonrasında talebin artacağını ve yıl toplamında talebin yüzde 5 artacağını öngörüyorum” dedi.

Kredi mayısta imzalanacak
Üçüncü Havalimanı’nın ilk etabı için 750 miyon euro köprü kredisi aldıklarını ve 4.5 milyar euro tutarında kredi anlaşmasının gelecek ay imzalanacağını hatırlatan Özdemir, “Kredi dört yılı geri ödemesiz toplam 16 yıl vadeli olacak ve Türkiye’de faaliyet gösteren 7 bankadan sağlanacak’ dedi. İlk etabın maliyetinin 5.5-6 milyar euro olacağını ve bunun yaklaşık yarısının altyapıya gideceğini söyleyen Özdemir, toplam 10.5 milyar euroluk yatırım ile tamamlanacak havalimanının planlandığı gibi ilk etabının 29 Ekim 2017’de hizmete açılacağını söyledi.

Hindistan’a 2 milyar $’lık baraj
DÜNYANIN en hızlı büyüyen ekonomilerinden olan Hindistan, enerjideki açılımına Limak’ı dahil etti. 1.000 MW’lık kurulu gücüyle ülkede yapılacak en önemli baraj yapımı ihalesinde Limak yer alacak. Anahtar teslimi projenin değeri 2 milyar dolar olacak. “Hintli ortağımız var” diyen Özdemir, “Anlaşma tamamlandı” diye konuştu.

Mardan Palace’la ilgileniyoruz
LİMAK’IN faaliyet gösterdiği turizmde ise yeni oteller gündemde. Şirketin önceliğinde dünyanın en lüks otelleri arasında sayılan Rus işadamı Telman İsmailov’a ait Antalya’daki Mardan Palace oteli de var. Yerel yönetim ve bankalara borcu yüzünden icraya çıkan Mardan Palace’ı yakın takibe aldıklarını belirten Nihat Özdemir, “Bizim otellerimizin sahip olduğu yatak sayısı 6 bin. KTTC’de yeni otel açacağız. Mardan için de görüşüyoruz” dedi.