Basın
Basında Limak
2014
ZİRVEYE ‘TAKE 0FF’ 29 Ekim 2017

ZİRVEYE ‘TAKE 0FF’ 29 Ekim 2017

Habertürk / 08.06.2014
Projenin sembolik anlam taşıdığını kaydeden Erdoğan, "Tüm projelerimizi taçlandırıyor. Biz aslında zafer anıtı inşa ediyoruz" dedi.

İstanbul’a yapılacak yeni havalimanının temelini atan Başbakan Erdoğan, firma yetkilileriyle pazarlık ederek inşaatın bitişini bir yıl öne çekti. İlk etabın 29 Ekim 2017’de açılacağı sözünü alan Başbakan Erdoğan, inşaatında 80 bin kişinin çalışacağı havalimanını ’zafer anıtı’ olarak niteledi.

Yap-işlet-devret modeliyle Cengiz-KolinLimak-Kalyon-Mapa Konsorsiyumu’nun inşa edeceği İstanbul’un yeni havalimanının temeli dün Arnavutköy’de atıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de mesaj gönderdiği törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kabinenin 13 bakanı katıldı. Erdoğan, 2018’de bitirilmesi planlanan havalimanının yüklenici firma sahipleri adına Mehmet Cengiz ile pazarlık yaptı. Erdoğan, "Cumhuriyet tarihimizin en büyük projelerinden biri" dediği projenin 29 Ekim 2017 tarihinde bitirilmesi sözünü aldı.

İSMİ AÇIKLANMADI
Erdoğan “ilk etap senede 70 ila 90 milyon yolcuya hizmet verebilecek. 6 bağımsız pistiyle, 500 uçak kapasitesiyle, 70 bin araçlık açık ve kapalı otoparkıyla, özellikle de yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olacak" dedi. İsmini açıklamadığı projenin inşaatında 80 bin kişinin istihdam edileceğinin altını çizen Erdoğan, havalimanı hizmete girdiğinde bu rakamın yıllık ortalama 120 bin kişiye ulaşacağını kaydetti. Başbakan havalimanında hastanesinden oteline, bir şehirde olması gerekenlerin tümünün bulunacağını vurguladı.

’Dünyanın merkezi olacak’
Törende konsorsiyum adına bir konuşma yapan Kolin Holding Yönetim Kurulu Üyesi Celal Koloğlu, "2018 yılı içinde tamamlanacak olan yeni istanbul Havalimanı ilk etapta yılda 90 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük terminaline sahip olacak. Yolcu ve kargo taşımacılığında da dünyanın yeni merkezi konumuna gelecek" dedi. İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kapasite yetersizliği yüzünden İstanbul’da yapılmasına karar verilen ve yap-işlet-devret modeliyle ihalesi gerçekleştirilen havalimanı ihalesinin açık artırmasında 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi 22 milyar 152 milyon Euro artı KDV ile Limak-KolinCengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu vermişti.

YENİ HAVALİMANI 2018 YILINDA TAMAMLANACAK  
Yılda 150 milyon yolcu ile dünya lideri olacak
Yeni havalimanı, inşası bittiğinde yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip ve dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak. Yaklaşık 80 bin dönüm arazi üzerine inşa edilecek yeni havalimanında 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6.5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, her türlü uçak tipine uygun müstakil 6 pist bulunacak.

70 BİN ARAÇLIK OTOPARKI OLACAK
Projede ayrıca devlet konuk evi, 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi gibi tesisler de yer alacak. Havalimanının inşaatında kullanılacak demir çelik miktarının 350 bin tona, alüminyum malzemenin 10 bin tona, camın ise 415 bin metrekareye ulaşması bekleniyor. Havalimanının inşası 4 etapta tamamlanacak. Yapım maliyetinin 10 milyar 247 milyon Euro olması öngörülen havalimanının tamamının 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor.

’Devlet bir kuruş harcamayacak’
50 YILLIK IMF KREDİSİNE DENK Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, yeni havalimanının yatırım maliyeti ve yıllık kira bedeli toplamının 33 milyar Euro’yu geçtiğini belirterek Türkiye’nin 50 yıl boyunca IMF’den aldığı kredi miktarına denk" dedi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tören sırasında Twitter hesabından, projede devlet garantisi bulunmadığını yazdı.
Şimşek, "Devletin bir kuruş harcamadan yaptıracağı dünyanın en büyük havalimanı projesinin temelini attık" diye yazdı. Şimşek, Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu ve AK Parti Yatırımlardan Sorumlu Genel Başkan Danışmanı Binali Yıldırım ile selfie çekip Twitter’da paylaştı.

25 yıllık kira bedeli 22 milyar 152 milyon Euro olan havalimanının inşası 4 etapta tamamlanacak. Yapım maliyetinin 10 milyar 247 milyon Euro olmasının öngörüldüğü havalimanının tamamının 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Yatırım bedeli 22.152 milyon Euro
Yapım maliyeti 10.247 milyon Euro
Kontrol kulesi sayısı 8