Basın
Basında Limak
2014
Turistlere Türkçe eğitimi

Turistlere Türkçe eğitimi

Antalya Kemer Gözcü / 16.12.2014
Türkçe öğretmenleri tarafından verilen eğitimler, haftada iki gün dört saat olarak gerçekleştiğini belirten Saatçioğlu, "Avrupalı misafirlerimizin yoğun ilgi gösterdiği Türkçe eğitimlerine yaklaşık yirmi, yirmi beş kişilik bir misafir katılımı oluyor. Bir otelimizde pilot çalışma olarak başladığımız eğitimlere misafirlerin ilgisi beklediğimizin üzerinde gerçekleşti. Bunun üzerine eğitimlerimizi dört otelimizde de vermeye başladık. Bu tür çalışmalarla Limak Grup Otelleri olarak yaklaşık yüzde 25-35 arasında return guest yüzdesine ulaştık. Misafirlerimizden aldığımız olumlu geri bildirimler doğrultusunda, Türk kültürünü tanıtma ile ilgili yaptığımız çalışmalarımızı çeşitlendireceğiz" dedi.

"KÜLTÜRÜN TANITILMADIĞI BİR ÜLKEDE TURİZM GELECEĞİNDEN BAHSEDİLEMEZ"
Turizmde Sürdürülebilirlik konusunun altını çizen Saatçioğlu şunları söyledi: "İnovatif şirketler, bugünden 2020 ve 2030 yılında ihtiyaç duyacakları fikir ve projeleri planlamaya başlamışlardır. Sürdürülebilir turizmi gerçekleştirebilmek için bu tür çalışmaların tüm yatırımcı ve işletmelerin gündemine girmesi gerekmektedir. Turizm sektörü de acil bir şekilde sürdürülebilirlik çalışmalarına hız vermek zorundadır. Aksi takdirde atık suların denizleri kirlettiği, çalışan haklarının korunmadığı, Türk kültürü ve geleneklerinin tanıtılmadığı, hava kirliliği meydana gelmiş bir ülkede turizmin sürekliliğinden geleceğinden bahsetmek mümkün olamayacaktır.

"ÇEVRE PERFORMANSI SEKTÖR SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ"
Turizm sektöründe güneş, deniz konsepti sürdürülebilirlik konusunda diğer sektörlere göre daha önemli risk taşımaktadır. Bugün dünya gündemini takip ettiğimizde, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyadaki tüm kuruluşların, çevre politikaları ve amaçlarıyla uyumlu olarak, faaliyetlerinin ve hizmetlerinin çevre üzerindeki etkilerini kontrol etmek suretiyle, kusursuz bir çevre performansına ulaşmaya çalıştığını görmekteyiz. Bu çevre performansı her sektörde olduğu gibi turizm sektörünün sürdürülebilirliğinde de önem taşımaktadır" dedi.

Limak Grubu’nun turizm potansiyelinin artması ve kalıcı olabilmesi için yabancı misafirlerine Türkçe dersleri vermeye başladığı açıklandı. Limak Grup Otelleri Genel Koordinatörü Hakan Saatçioğlu, "Türk kültürünü tanıtmıyla ilgili yaptığımız çalışmalarla yaklaşık yüzde 25-35 arasında return guest yüzdesine ulaştık" dedi. Limak Grup Otelleri bu yıl yeni bir çalışma başlatarak Avrupalı misafirlerine Türkçe eğitimi vermeye başladı. Türk kültürünü tanıtmak için, yapılan çalışmalara bir yenisini ekleyen Limak Grup Otelleri bu çalışmayla turizmin sürdürülebilirliğine katkıda bulunmayı hedefliyor. Grubun Genel Koordinatörü Hakan Saatçioğlu, turizm potansiyelinin artması ve ilerleyen dönemlerde kalıcı olabilmesi için deniz, güneş turizminin yanı sıra Türk kültürü ve dilinin de misafirlere öğretilmesinin önemli olduğunu belirtti.