Basın
Basında Limak
2014
Limak Çimento’dan iki yeni fabrika

Limak Çimento’dan iki yeni fabrika

Dünya / 04.03.2014
Ankara ve Kilis’e toplam 300 milyon dolara iki fabrika kuracak olan Limak, mevcut tesislerinde kapasite artırımının yanı sıra yurtdışında da yatırım planlıyor.

Limak Çimento Grubu, Ankara ve Kilis’te 300 milyon dolar tutarında iki yeni çimento fabrikası kurmayı planlarken, devam etmekte olan 117.5 milyon euro tutarındaki kapasite artırımı yatırımlarıyla yıl sonunda pazarda ikinci sıraya yükselecek. Söz konusu iki fabrikanın yatırım süreci 2016 başında tamamlanacak.

Limak Çimento Grubu CEO’su Gültekin Aksüyek, "Ankara’da Temelli bölgesine 5 bin ton/gün kapasiteli yeni bir fabrika kuruyoruz. Bir diğer fabrikayı da Kilis’te kuracağız. O da Suriye sınırına 12 km mesafede olacak ve 5 bin ton/gün kapasiteye sahip olacak" diye konuştu.

Ankara’da kuracakları yeni fabrika için ekipmanların seçildiği bilgisini de veren Aksüyek, "Yatırım değeri 150-160 milyon dolar civarında olacak. Kredi vermek için şu anda iki finans kuruluşu çok istekli. Üçüncü firma da randevu istedi. Ve bu kredileri teminat mektubu bile vermeden kullanacağız" dedi. Aksüyek, 2016 başında yeni kuracakları fabrikaların devreye alınması ve kapasite artırımı yatırımlarının tamamlanmasının ardından 11.5 milyon ton klinker üretim kapasitesine sahip olacaklarını belirterek, "2016’da Türkiye’nin en büyük klinker üreticisi olacağız. Şu anda üçüncüyüz" dedi.

Afrika’da iki ülkede yatırım
Afrika’da Fildişi Sahili ve henüz ismini açıklamadığı bir diğer Afrika ülkesinde yatırım için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Aksüyek, "Fildişi’nde öğütme ve paketleme tesisi kuracağız. Bu yatırım 25 milyon dolara mal olacak. Diğer ülkedeki yatırımımız da 250 milyon dolara kadara çıkabilir" dedi

Aksüyek, 2014’te Limak Çimento için yüzde 9’luk bir büyüme beklediklerini ifade ederek, "Ama inşaat sektöründe Türkiye için yüzde 4 veya 5’lik bir büyüme bekliyoruz. Geçen senenin aynı dönemine göre bu yılü çimento satışlarımız yüzde 24.5 artmış. Bu zaten konut sektöründeki hareketliliği gösteriyor. Bu büyüme özellikle Batı’daki konut projeleri, kentsel dönüşüm gibi yatırımlardan kaynaklanıyor" dedi.

Limak Çimento Grubu bünyesinde yedi fabrika, üç öğütme tesisi ve 16 beton santrali bulunduğunu kaydeden Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Bacaksız, kurulu klinker kapasitelerinin yıllık 6 milyon ton olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Şu anda devam eden kapasite artırım yatırımlarımızla Trakya Pınarhisar fabrikamızın kapasitesi 1800 ton/günden 6 bin 500 ton/güne çıkarılıyor. Eylül ayında da 4 bin ton/günlük hattımız devreye girecek. Balıkesir fabrikasında da eylül ayı itibariyle 1250 ton/ gün kapasiteden 2 bin 500 ton/gün’e çıkıyoruz. Yıl sonunda klinker kapasitesi bakımından yıllık 8 milyon ton ile pazarda ikinci sıraya yükseleceğiz.

Böylece Limak’ın klinker kapasitesi yüzde 33 artış gösterecek." Bacaksız, ayrıca şirketlerinin toplam varlık değerinin 2 milyar doların üzerinde olduğunu ifade etti. Bacaksız, şu anda yüzde 12 civarındaki pazardaki paylarının 2016 itibariyle yüzde 15 olacağını tahmin ettiklerini kaydetti. Geçen sene 1 milyar TL ciro elde ettiklerini söyleyen Bacaksız, "2014 sonunda ciromuz 1.15 milyar TL olabilir. TL cinsinden ciroda yüzde 15 büyüme öngörüyoruz" dedi.

71 milyon euroluk iki kredi aldı
Ankara, Trakya ve Balıkesir fabrikalarında kapasite artırımı, iyileştirme ve enerji verimliliği projeleri için toplam 117.5 milyon euroluk yatırım yaptıklarını ifade eden Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir, "Bu kapsamda KFW ile 39 milyon euroluk bir kredi paketi yaptık. Bir de Avrupa Yatırım Bankası’ndan 32 milyon euroluk bir kredi aldık. Geçen hafta bu kredinin 21 milyon doları kasamıza girdi. KFW’nin vadesi 11 yıl. AYB’nin 8 yıl. Kalan kısmı ise özkaynak" dedi. Özdemir, yeni fabrikalar için buldukların kredi faizlerinin de bu kredilerden daha da uygun olduğunu belirterek, "Orada da üç yılı ödemesiz artı 10 yıl vadeli kredi kullanıyoruz. Bunlar için ECA’ler ile görüşüyoruz" dedi.