Basın
Basında Limak
2014
LİMAK-ÇALIK ORTAKLIĞI KOSOVA’DA KEDS Akademi, Stevie ödüllerini topladı

LİMAK-ÇALIK ORTAKLIĞI KOSOVA’DA KEDS Akademi, Stevie ödüllerini topladı

Dünya / 14.10.2014
Limak-Çalık ortaklığı ile Kosova’da elektrik dağıtım faaliyetlerini yürüten Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi (KEDS) ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilen KEDS Akademi, iş dünyasının küresel ölçekteki en itibarlı ödüllerinden biri olan Stevie İş Ödülleri 2014’te tam 4 ödül birden aldı. Avrupa’da yılın sosyal sorumluluk projesi, yılın insan kaynakları projesi, yılın halkla ilişkiler programı ve yılın yöneticisi dallarında toplam üç gümüş ve bir bronz Stevie ödülünün sahibi KEDS Akademi oldu.

Paris’te düzenlenen 2014 Stevie İş Ödülleri ödül töreninde, enerji alanında Yılın Yöneticisi dalında gümüş ödüle KEDS İcra Kurulu Üyesi Mesut Serhat Dinç layık bulundu. Yılın İnsan Kaynakları Takımı dalında Gümüş Stevie, Yılın Halkla İlişkiler Programı dalında Gümüş Stevie ve Avrupa’da Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı dalında ise Bronz Stevie Ödülü de KEDS’in oldu. Genç işsizlik oranın yüzde 50 olduğu Kosova’da gençlere istihdam sağlamak üzere faaliyet gösteren KEDS Akademi, aynı zamanda Kosova’ya da uluslararası alanda ilk ödülünü getirmiş oldu.

KEDS İcra Kurulu Üyesi Mesut Serhat Dinç, ödül törenin ardından yaptığı açıklamada, iş garantili eğitim programı KEDS’i marka haline getirmek istediklerini belirtti. Kosova’da işsizliğin ciddi bir problem olduğunu söyleyen Dinç, "Kosova’da genç işsizliğin oranı yüzde 50’nin üzerinde. Dolayısıyla iş garantili bir program olunca geri dönüşler gayet olumlu oldu. KEDS Akademi’nin başarılı bir program olduğunu biliyoruz. Ancak projenin uluslararası saygınlık gören bir komiteden ödül almış olmasını görmek gerçekten bunun somut bir kanıtı. Amacımız KEDS Akademi’yi bir marka haline getirmek. Geçen dönem öğrencilere dışarıda eğitim verirken, bu yıl bize ait bir eğitim merkezi yapmaya başladık. Artık programı kendi eğitim binamızda yürütebileceğiz. Bütçe olarak geçen sene 150 bin euro harcadık. Bu sene de aynı rakamlara ulaşmayı düşünüyoruz" dedi.

’Mezun olan gençler hemen işe başladı’
Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi’nin Mayıs 2013 tarihinde faaliyete başladığını belirten Serhat Dinç, ülkede toplam 4.5 milyar kwh enerji dağıttıklarını ve toplam abone sayısının 450 bin olduğunu söyledi. Geçen yıl başlayan KEDS Akademi’nin eğitim süreci ve istihdamı hakkında bilgiler de veren Dinç, mezunların birçok sektörde iş bulabildiğinin altını çizdi. İlk mezunların ardından yeni programın başlayacağını belirten Dinç, "Önümüzdeki dönem için diğer sektörlerden ortaklık anlamında talepler var. Proje önümüzdeki dönemde genişleyecek" diye konuştu.