Basın
Basında Limak
2014
KUZEY IRAK İLE TÜRKİYE’Yİ BAĞLAYACAK

KUZEY IRAK İLE TÜRKİYE’Yİ BAĞLAYACAK

Dünya / 01.11.2014
Limak’ın Gali-Zakho Tüneli kazısı bitti.
Limak İnşaat, 2013 haziran ayında yapımına başladığı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ve Türkiye arasındaki ticaret yolunu güvenli ve konforlu bir ulaşıma kavuşturacak Habur Sınır Kapısı’na 20 kilometre mesafede bulunan Gali- Zakho Tüneli’nin kazısını tamamlayarak tünelin iki tarafını birleştirdi.

Bölgenin ekonomik ve ticari gelişimi için büyük öneme sahip bulunan Gali-Zakho Tüneli’nin kazı birleştirme töreni, 30 Ekim Perşembe günü Irak Kürt Bölgesel Yönetimi İmar ve Kalkınma Bakanı Derbaz Kosret Resûl, 23. Dönem Ağrı Milletvekili Cemal Kaya ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Sezai Bacaksız’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Sezai Bacaksız, törende yaptığı konuşmada, Gali-Zakho Tüneli’nin iki ülke arasındaki ticaret yolunda daha güvenli ve konforlu bir ulaşımın kurulmasını sağlayacağını ve bölgenin ticari ve ekonomik gelişimine önemli katkılarda bulunacağını söyledi. Bacaksız, "Bugün, tünel kazısının bitirilmesi ve tünelin iki tarafının birleştirilmesini kutluyoruz. Gali-Zakho Tüneli 3.600 metrelik iki ayrı tüpten oluşuyor ve tünelin içine Duhok ve Zakho’yu birbirine bağlayan karayolu güzergahı olarak 2x2 şeritli karayolu inşa edilecek. Şu anda çalışmakta olan 273 Türk ve 58 yerel personelimizle yol kaplaması, elektromekanik, havalandırma, aydınlatma, yangın söndürme ve çeşitli kontrol sistemlerinin imalatlarını da tamamlayıp 2015 yılında teslim edeceğiz" dedi.