Basın
Basında Limak
2014
KEDS Academy Avrupalı okullara ’örnek’ proje oldu

KEDS Academy Avrupalı okullara ’örnek’ proje oldu

Akşam / 21.12.2014
Çalık-Limak’ın sosyal sorumluluk projesi ’KEDS Academy’ Avrupa Üniversiteleri Konferansı’nda örnek olarak gösterildi.
KOSOVA’DAKİ genç işsizliği sorununu çözmek için ’KEDS Academy’yi’ kurdu, Avrupa’daki üniversitelere örnek proje olarak gösterildi. Çalık-Limak ortaklığındaki Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi (KEDS) tarafından hayata geçirilen KEDS Academy projesi, geçtiğimiz ay Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Avrupa Üniversiteleri Konferansı’nda yaşamboyu eğitimi faal biçimde uygulamaya yönelik stratejiler arasında örnek proje olarak gösterildi. KEDS İcra Kurulu Üyesi Mesut Serhat Dinç, ikinci yılına giren projeyi AKŞAM Ekonomi’ye anlattı.

50 GENÇ PROGRAMDA
Kosova’da yüzde 50’nin üzerinde olan genç işsizliğine çözüm getirmek amacıyla yola çıkan KEDS Academy’nin bu yıl da Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi, Priştina Üniversitesi ve Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğiyle devam ettiğini belirten Dinç, şöyle devam etti: Bu kez sadece Priştina’daıı değil, Gjakova, Prizren, Gilan gibi Kosova’nm farklı illerinden gelen 20’si elektrik meslek lisesi öğrencisi, 30’u da üniversite öğrencisi olmak üzere 50 başarılı genci programa kabul ettik.

Geçen yıl oluğu gibi bu yıl da programı başarıyla bitirenler hem Boğaziçi Üniversitesi’nden hem de bütün Avrupa’da geçerliliği olan Edexcel sertifikası almaya hak kazanacak. KEDS Academy aynı zamanda, Avrupa’daki üniversitelerin yaşamboyu eğitim merkezlerine de örnek gösterildi. Boğaziçi Üniversitesi’nde 12’ncisi düzenlenen yaşamboyu öğrenme uygulamalarını konu edinen ’Avrupa Üniversiteleri’ konferansında KEDS Academy ’case’ olarak gösterildi." KEDS Academy yarattığı nitelikli işgücü ve istihdama yönelik katkısının yanı sıra içinde bulunduğu sektör tarafından da yakın markaja alındı. Kosova’daki iletişim şirketi KOSTT’tan da "KEDS Academy’de biz de ders vermek, birikimlerimizi gençlerle paylaşmak istiyoruz" talebi geldi. Seve seve kabul ettik.

Çok daha farklı kurum ve kuruluşların yanı sıra kendi alanlarında lider olan yöneticilerden de bilgi paylaşımını artırmaya yönelik taleplerin gelmesini bekliyoruz.