Basın
Basında Limak
2014
İşsizliğe çözüm oldu, Kosova’ya 4 ödül getirdi.

İşsizliğe çözüm oldu, Kosova’ya 4 ödül getirdi.

Akşam / 19.08.2014
Kosova’da elektrik dağıtım faaliyetlerini yürüten KEDS ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirilen KEDS Akademi iş ödüllerini topladı.

KEDS Akademi, dünyanın en başarılı kurumlarını ödüllendirmek amacıyla hayata geçirilen Stevie Uluslararası İş Ödülleri 2014’te ödülleri topladı. Bu yıl 11’inci kez düzenlenen törende, Türkiye’de enerji konusundaki deneyimlerini Kosova’ya taşıyan Çalık ve Limak, genç işsizliğine çözüm sunmayı amaçladıkları KEDS Akademi’yle dört ödül birden kazandı. KEDS Akademi, üç gümüş ve bir bronz ödülle dünyanın en saygın organizasyonlarından Stevie İş Ödülleri’nde büyük başarı sergiledi.

GENÇLERE İSTİHDAM
Kosova’da Mayıs 2013’ten itibaren elektrik dağıtım faaliyetlerini yürüten KEDS bünyesinde, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi işbirliğiyle hayata geçirilen KEDS Akademi, Kosovalı gençlere istihdam sağlamak üzere faaliyet gösteriyor. KEDS Akademi, Stevie Uluslararası İş Ödülleri’nde dört ödül kazanmanın yanında Kosova’ya uluslararası ödül getiren ilk program oldu. 2014 Stevie İş Ödülleri’nde enerji alanında Yılın Yöneticisi dalında gümüş ödüle KEDS İcra Kurulu Üyesi Mesut Serhat Dinç layık bulundu. Yılın İnsan Kaynakları Takımı dalında Gümüş Stevie ve Avrupa’da Yılın Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı dalında Bronz Stevie KEDS’in oldu.

6 AYLIK ÜCRETSİZ PROGRAM
KEDS Akademi, 6 ay süreyle ücretsiz programlarla enerji sektörüne nitelikli eleman kazandırmayı ve Kosova’daki genç işsizliğine çözüm bulmayı hedefliyor. Elektrik Mühendisliği ve teknik liselerde öğrenim gören öğrencileri, enerji sektöründeki kariyerlerine hazırlamayı amaçlayan proje, Şubat 2014’de başladı ve 50 öğrenciye mezun etti.

İşşizlik %30
İşsizliğin %3’a yaklaştığı Kosova’da sorunu çözmeyi hedefleyen KEDS Akademi; Kosova Eğitim ve Teknoloji Bakanlığı, Boğaziçi Üniversitesi ve Priştina Üniversitesi işbirliğiyle hayata geçirildi. Dr. Aylin Löle tarafından gerçekleştirilen proje Türkiye ve Kosova arasında akademik bilgi alışverişini sağlıyor.

İNGİLTERE’DEN SERTİFİKA ALDILAR
Programı başarıyla tamamlayan Kosova’lı gençler, Boğaziçi Üniversitesi sertifikasıyla birlikte İngiltere’nin en büyük akreditasyon kurumu Edexcel’dan da sertifika aldılar. Ardından KEDS’te 6 ay staj yapma ve şirkette çalışma imkanı buldular.