Basın
Basında Limak
2014
’Enerjik gençler’le istihdamı artıracak

’Enerjik gençler’le istihdamı artıracak

Akşam / 23.02.2014
Çalık ve Limak’ın sahibi olduğu Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi, işsizliğin %50’yi bulduğu Kosova’da istihdam yaratmak için KEDS Akademi’yi kurdu.

KOSOVALI gençlere istihdam yarattı, AB kapısını araladı. Çalık ve Limak ortaklığındaki Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi (KEDS), Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi ile işbirliğine giderek KEDS Akademi’yi kurdu. KEDS Akademi İcra Kurulu Üyesi Mesut Serhat Dinç, projeyi anlattı...

KEDS Akademi nasıl doğdu?
Limak ve Çalık, 2012 yılında Kosova’nın elektrik dağıtım ihalesini kazandı. Faaliyete başladığı Mayıs 2013’ten bu yana, müşteri memnuniyetini artırmaya yönelik uygulamaları da hayata geçiriyor. Kosova’da yüzde 50’lere varan işsizlik sorununa çözüm bulmaya yönelik iyi uygulamaları artırmak ve enerji sektörüne nitelikli işgücü sağlamak amacıyla KEDS Akademi’yi kurduk. Akademimizde bu yıl toplam 50 öğrenci eğitim görüyor.

Programın bütçesi ne kadar?
KEDS Akademi için bu yıl 150 bin euro bütçe ayırdık. KEDS Akademi, Kosova ve Türkiye arasında akademik bilgi alışverişi için bir platform görevi üstlenecek. 6 ay sürecek ücretsiz programın sonunda katılımcılara sertifika verilecek. Ayrıca programı başarıyla tamamlayalar, Boğaziçi Üniversitesi’nin sertifikası ile birlikte İngiltere’nin en büyük akreditasyon kurumu olan Edexcel tarafından da sertifika almaya hak kazanacaklar.

Altı ay staj imkânı sunuyor
SERTİFİKANIN uluslararası geçerliğe sahip olduğunu vurgulayan Dinç, "KEDS Akademi’den mezun olan ’Avrupa’nın enerjik gençleri’, AB’ye Kosova’dan önce girecekler. Programa katılan her öğrenci 6 ay boyunca KEDS’te staj yapacak. Stajını başarıyla tamamlayan ve işe alma kriterlerine uygun öğrenciler, kariyerlerine şirketimizde devam edecekler" ifadelerini kullandı.